37 lapos magyar kártyából húzunk 4 lapot egymás után. Mekkora valószínűséggel húzok P, T, Z, M-t ebben a sorrendben? Illetve p, t, z, m-t visszatevéssel?

2016. ápr. 13. 17:36
 1/2 anonim ***** válasza:

Legjobb tudomásom szerint a magyar kártyapakli 32 lapos (létezik az osztrákoknál 36 lapos, de az sem 37).


Ha nem tesszük vissza, akkor az összes esetek száma 32*31*30*29=863040. Ha elsőre pirosat húzunk, akkor elsőre 8 lapot húzhatunk, ugyanígy a többivel is, tehát 8*8*8*8=4096 a kedvező esetek száma.


Valószínűség: 4096/863040=64/13485=~0,004746=0,4746%


Ha visszatesszük, akkor az összes eset száma 32*32*32*32=1048576, a kedvező esetek száma értelemszerűen ettől nem változik (akkor változna, hogyha valamelyik színből akarnánk egynél többször húzni), így a valószínűség 4096/1048576=1/256=0,00390625=0,390625% (ez pontos érték).

2016. ápr. 13. 17:48
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm, igen elrontottam, 32 akart lenni.
2016. ápr. 13. 18:09