1. Adja meg a 3x+2y=18 egyenletű egyenes és az y tengely metszéspontjának koordinátáit!


2. A következők ugyanarra a 20oldalú szabályos sokszögre vonatkoznak.

a. Mekkorák a sokszög belső szögei? Mekkorák a külső szögei?

b. Hány átlója, illetve hány szimmetriatengelye van a sokszögnek? Hány különböző hosszúságú átló húzható egy csúcsból?

c. Milyen hosszú a legrövidebb átló, ha a szabályos sokszög beírt körének sugara 15cm?


Köszönöm :S


2010. ápr. 6. 09:29
 1/3 anonim ***** válasza:

Kétismeretlenes egyenletrendszer, egyik egyenlet: 3x+2y=18 másik egyenlet: x=0 (ez az y tengely) ezt megoldva 3x+2*0=18 innen az x=6 tehát M(0,6)

Második: Egy szabályos sokszög belső szögeit a (n-2)*180fok képlettel számolod ki, tehát (20-2)*180=18*180=3240fok az összes belső szöge, ezt el kell osztani 20-szal, azaz egy belső szöge: 162fok. A külső szög és belső szög összege mindig 360fok tehát a külső szöge: 360-162=198fok Átló: egy csúcsból húzható átló: 20-3=17 20 csúcsból: 20*17 de mivel minden átlót kétszer számoltunk a--->b és b--->a ezért osztani kell kettővel tehát 10*17=170 Szimmetriatengely: MInden csúcsból a szemköztiber húzható átló egy összesen 10m meg minden oldalfelező merőleges, ez megint 10, összesen 20. Egy csúcsból 17 átló húzható ebből a középső a leghosszabb az 1 + 16/2=1+8=9 Legrövidebb átló az most passz mert nincs rajzom...

2010. ápr. 6. 10:05
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszöntem.

Akkor a legutolsóhoz mindenképp szerkesztés is kell...?!

oo hogy kapnák be.. :D

2010. ápr. 6. 10:34
 3/3 anonim ***** válasza:
ööö nem kell szerkesztés, csak rajzold le, és keress pl. derékszögű háromszöget, hogy vhogy ki tudd szémolni...
2010. ápr. 6. 10:43