Valaki segítene ebben az egyenletrendezésben?


Szóval kémián az oxidációs számokat vettük és ezeket az egyenleteket kéne rendezni, de nem tudom hogyan. Valaki esetleg segítene, és el is magyarázná miért igy van?

Cu+HNO3=Cu(NO3)2+NO2+H2O

Cu+HNO3=Cu(NO3)2+NO+H2O

KOH+NO=KNO3+N2+H2O

KIO3+KI+H2SO4=I2+K2SO4+H2O



2016. ápr. 8. 17:07
 1/1 bongolo ***** válasza:

Általában megy a dolog sima intuícióval és kis próbálgatással, de ezek jó komplikáltak.


> Cu+HNO3=Cu(NO3)2+NO2+H2O


Írjunk minden molekula elé egy-egy szorzótényezőt:

a Cu + b HNO₃ = c Cu(NO₃)₂ + d NO₂ + e H₂O


Miből mennyi van a két oldalon?

Cu: a = c

H: b = 2e

N: b = 2c+d

O: 3b = 6c+2d+e

Ezt az egyenletrendszert kellene megoldani. 5 ismeretlen van és csak 4 egyenlet, tehát nem lesz egyértelmű megoldás, de nem baj.


Az első egyenletnél máshol nincs 'a', tehát azt elhagyhatjuk.

A másodikból: minden b-be helyettesítsünk 2e-t:

2e = 2c+d

6e = 6c+2d+e → 5e = 6c+2d

Az első 5-szöröséből vonjuk ki a második 2-szeresét (úgy kiesik az e)

0 = 10c+5d - (12c+4d) → 0 = -2c + d

Vagyis d = 2c

Eddig lehet megoldani az egyenletet, d és c bármi lehet, ami ezt kielégíti. Érdemes c=1-et választani, mert abból lesznek a legkisebb számok.

c=1

d=2

e = (2c+d)/2 = 2     (ha nem egész jött volna ki, akkor c=2 kellett volna mégis, de jó lett így)

b = 2e = 4

a = c = 1


Cu + 4 HNO₃ = Cu(NO₃)₂ + 2 NO₂ + 2 H₂O



> Cu+HNO3=Cu(NO3)2+NO+H2O

a Cu + b HNO₃ = c Cu(NO₃)₂ + d NO + e H₂O


Cu: a = c

H: b = 2e

N: b = 2c+d

O: 3b = 6c+d+e

----

2e = 2c+d

6e = 6c+d+e → 5e = 6c+d

Ha a másodikból kivonjuk az elsőt, kiesik a d

3e = 4c

Ennyit lehet egyenletmegoldással csinálni.

A legegyszerűbb (legkisebb) ez akkor lesz, ha e=4 és c=3:

e=4

c=3

d=2e-2c = 2

b=2e = 8

a=c = 3


3 Cu + 8 HNO₃ = 3 Cu(NO₃)₂ + 2 NO + 4 H₂O



A többit próbáld meg önállóan.

2016. ápr. 8. 21:18