Segítene nekem valaki ebben a kémiai feladatban?

Feloldunk 4 g NAOH-t 46g desztilàlt vízben . A nyert oldatot 50g 96%-os H2SO4 oldattal reagàltjuk . Hatàrozzuk meg a keletkezett NSO4-et. Melyik reagens Fe és mennyivel reagàl? Mennyi a marószóda oldat koncentràciója? Azt is fontos lenne megértenem hogy miért annyi az eredmény amennyi :)

2016. márc. 28. 10:25
 1/2 anonim ***** válasza:

Kell a reakció egyenlet:

2 NaOH + H2SO4 = Na2SO4 + 2 H2O


Látjuk, hogy 2 mól lúg reagál 1 mól savval. Ki kell számolni mindkét anyag mennyiségét, mólban. Ha valamelyikből felesleg van az nem reagál el.


egy egyenlet kell : n=m/M

az megvan: lúg 4 g , sav m= 50*0,96= 48g


Kiszámolod az M-eket

meg lesznek az n-ek

ennyi mól Na2SO4 keletkezik

ha kiszámolod s M(Na2SO4) -et, akkor m=n*M a tömege


2.

A vassal a kénsav reagál. A kérdés beugratós, mert a tömény (96%-os) kénsav passziválja a vasat.


Ha nem passziválná akkor az alábbi reakció játszódna le :


Fe + H2SO4 = FeSO4 + H2


tehát az előbb kiszámolt mólnyi kénsav pont annyi mól vassal reagál ( innen már az ismert módon m(Fe) = n* M(Fe) )

2016. márc. 28. 11:06
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm
2016. márc. 28. 21:23