Kémiai feladatban segítség?


1. Hány dm3 oxigén szükséges 120,0g kalcium égéséhez? Hány gramm kalcium-oxid keletkezik?

Megoldás: 2Ca + O2 →2CaO

n(Ca) = m/M = 120g : 40g/mol = 3mol

Egyenletből látható, hogy 2mol Ca 1mol O2-nel lép reakcióba és 2mol CaO keletkezik.

n(O2) = n(Ca)/2 = 1,5mol

V(O2) = n ∙ Vm = 1,5mol ∙ 24,5dm3/mol = 36,75dm3

n(CaO) = n(Ca) = 3mol

m(CaO) = n ∙ M = 3mol ∙ 56g/mol = 168, 0g



A fenti feladattal lenne egy kérdésem. Lehet, hogy hülyeség, de nem látom át egészen. Nem világos, hogy az oxigén anyagmennyiségét miért így számolja a megoldás. Illetve kicsit lentebb is van egy, hogy a kalcium-oxid és a kalcium anyagmennyisége miért egyezik?


Nagyon lekötelezne valaki, ha ezt elmagyarázná!

Előre is köszi! :)



2016. jan. 30. 11:25
 1/1 anonim ***** válasza:

Halii! Nem tudom aktuális-e még, de valóban jól megbonyolították ezt az egyszerű kb. 7.-es szintű példát :D


Lényegében mikor felírtál helyesen egy reakcióegyenletet, és rendezted is, akkor a legfontosabb, hogy alatta megállapítod az anyagmennyiségét (n) és ugye ebből már tudsz tömegeket számolni. Mivel tudjuk, hogy tömeget a moláris tömeg és anyagmennyiség szorzatából kapunk meg; m = n*M.


2Ca + O₂ → 2CaO

Alap reakció szerint 2 mol kalcium 1 mol oxigéngázzal reakcióba lépve eredményez 2 mol égetett meszet (CaO). Neked viszont 120g Ca áll rendelkezésedre, mely alapján felállíthatsz egy egyenes arányosságot;

2 mol Ca esetén 1 mol O₂ kell

3 mol Ca esetén X mol O₂ kell

Észreveheted, hogy másfélszer annyi, így 1,5 mol lesz. (Ha nem egész adat akkor egyenes arányossággal /vegyészkereszt :P/ számolsz; tehát (3*1)/2 lenne)


1,5 mol az O₂ anyagmennyisége, és szobahőmérsékletről van szó, mivel leírtad, hogy a moláris térfogat 24,5 dm³/mol lesz. Ha tudjuk, hogy Vm=V/n, akkor ebből következik, hogy V=Vm*n. Ebből pedig megkapod, hogy 1,5*24,5 = 36,75 dm³ lesz.

2016. febr. 23. 04:59