Van-e olyan 3 jegyű szám, amelyikből ha kivonjuk a szám fordítottját négyzetszámot kapunk?

A válaszokat előre is köszönöm!
2016. márc. 29. 15:58
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Nincs.

A segítség: indirekten tegyük fel, hogy van.

Az oszthatósági szabályokat kihasználva tudunk mondani valamit errôl a különbségrôl. Azt is kihasználva, hogy négyzetszámnak kell lennie, még többet tudunk mondani. Viszont ekkor már nem lehet két pozitív 3jegyû szám különbsége.


Sok sikert.

2016. márc. 29. 16:14
 2/8 anonim ***** válasza:
Lehet, hogy rosszul gondolkozom, de mivel több háromjegyű négyzetszám is van (pl. 121), és sok közülük háromjegyű marad, ha hozzáadom a fordítottját (pl. 242), így nyilvánvalóan van ilyen szám.
2016. márc. 29. 16:19
 3/8 anonim ***** válasza:
Jaj, bocsánat, hülyeséget írtam...
2016. márc. 29. 16:21
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Legyen [abc] egy pozitív háromjegyű szám melynek a százas helyiértékén a, tízes helyiértékén b és egyes helyiértékén c áll. A fordítottja [cba]

Ekkor [abc]-[cba]= 100*a+10*b+c - (100*c+10*b+a)=

= 99*a - 99*c = 99*(a-c)


Ez akkor lesz négyzetszám ha a-c osztható 11-gyel, mert 99=9*11 és a 9 négyzetszám. Mivel a, b és c 0-9 közötti pozitív egész szám ezért a-c sosem lehet egyenlő 11-el. Tehát nincs ilyen háromjegyű szám.

2016. márc. 29. 16:22
 5/8 anonim ***** válasza:

Elôzô: szerintem rosszul értelmezed, de én is elrontottam:)


Ha bármely palindrom számból kivonjuk a fordítottját (ami önmaga), akkor 0-t kapunk, ami négyzetszám.


Tehát tényleg elkapkodott volt a megoldásom, hiszen az összes palindrom 3jegyû szám ilyen.

Viszont másfajta megoldás nincs, erre már jó az elsôben felvázolt gondolatmenet

2016. márc. 29. 16:25
 6/8 anonim ***** válasza:
Az elôzô a #2esnek ment
2016. márc. 29. 16:25
 7/8 anonim ***** válasza:
Most már levezettem magamnak egyenlettel, és úgy tűnik, valóban nincs ilyen szám.
2016. márc. 29. 16:26
 8/8 anonim ***** válasza:
Van, ha a 0 négyzetszám.
2016. márc. 29. 18:12