Gyökös egyenlet, mi történik?


A feladat: Gyök(20+x)+Gyök(20-x)=Gyök(6x)



Eljutok idáig: 2(Gyök(400-x^2))+40=6x


Ebben az esetben, ha beírom a wolfram alpha-ba, és a megoldás szerint is, az eredmény x=12


Ha már így írom fel: 2(20-x)+40=6x

Akkor az eredményem x=10


Kérdésem, tehát az, hogy milyen azonosságot nem látok meg?


Egyébként ez sem jó megoldás: (2(gyök(400-x^2))+40)^2=(6x)^2

Azért mert ekkor x1=12 és x2=-12



2016. márc. 26. 14:40
 1/10 A kérdező kommentje:
x eleme az R-nek
2016. márc. 26. 14:44
 2/10 A kérdező kommentje:

Vagy mégis ez lenne a jó megoldás:

(2(gyök(400-x^2))+40)^2=(6x)^2


x1=12 x2=-12 , de mivel gyökös egyenletről beszélünk azért mínusz nem lehet, tehát marad az x=12.


Javítsatok ki, ha tévedek!

2016. márc. 26. 15:10
 3/10 anonim ***** válasza:
400-x²=(20-x)(20+x), nem pedig (20-x)^2.
2016. márc. 26. 15:16
 4/10 anonim ***** válasza:

Meg ugye elején nézni kell értelmezési tartományt:

20+x>=0, 20-x>=0, 6x>=0.

x>=-20, 20>=x, x>=0.

Ami mindhárom feltéteknek megfelel:

20>=x=>0, aminek csak a 12 az eleme, -12 már nem.

2016. márc. 26. 15:23
 5/10 A kérdező kommentje:

1. Gyök(20+x)+Gyök(20-x)=Gyök(6x) /négyzetre emelek

2. 20+x+2(Gyök(20+x)Gyök(20-x))+20-x=6x /összevonok

3. 2(Gyök(20+x)Gyök(20-x))+40=6x /beviszem egy gyök alá

4. 2(Gyök((20+x)*(20-x)))+40=6x /elvégzem gyökön belül a szorzás

5. 2(Gyök(400+20x-20x-x^2))+40=6x

6. 2(Gyök(400-x^2))+40=6x


Innen hogyan kell tovább lépni?

2016. márc. 26. 15:40
 6/10 A kérdező kommentje:
3-as, hol írtam, hogy (20-x)^2 ?
2016. márc. 26. 15:42
 7/10 anonim ***** válasza:

3as és 4es is én vagyok.


"Eljutok idáig: 2(Gyök(400-x^2))+40=6x"

"Ha már így írom fel: 2(20-x)+40=6x"


Itt nekem úgy tűnik, hogy högyvonás után 20-x lett.

Mindig egy oldalra raksz egy gyökös kifejezést, többit a másikra, majd négyzetre emeled.


2√(400-x²)=6x-40

√(400-x²)=3x-20

400-x²=9x²+400-120x

10x²-120x=0

10x(x-12)=0

x=0 vagy x=12

Ellenőrzéskor csak az x=12 jön ki megoldásnak, az x=0 hamis gyök.

2016. márc. 26. 15:55
 8/10 A kérdező kommentje:
Köszi!
2016. márc. 26. 16:02
 9/10 anonim ***** válasza:
2016. márc. 26. 19:38
 10/10 A kérdező kommentje:
Ment a zöld! 1000 köszönet az oldalért!
2016. márc. 26. 20:42