3^x+3^(2x-3)=4
Hogyan kell megoldani az ilyen típusú egyenleteket? Amelyeknêl nem csak egy féle kitevő van.
2016. márc. 22. 21:34
1/5 anonim válasza:
Azonosságok, hátha segítenek: a^b*a^c=a^(b+c), a^b/a^c=a^(b-c), (a^b)^c=a^(b*c)
2/5 anonim válasza:
azonos kitevőre kell hozni
4 = 3 + 1 = 3^1 + 3^0
3/5 A kérdező kommentje:
Köszi ☺
2016. márc. 22. 21:51
4/5 anonim válasza:
4-et nem kell átalakítani 3^0+3 ra.
3^x+3^2x/3^3=4
Legyen a=3^x. Ekkor:
a+a²/3³=4
a²+3³a-3³*4=0
Megoldod másodfokú egyenletként. Kijön megoldásra q,p.
Ekkor a=q és a=p egyenleteket megoldod, tehát x=log(3,q) és x=log(3,p).
Első voltam.
5/5 A kérdező kommentje:
Köszi
2016. márc. 26. 19:45