Trapéz szögszámítás, hogyan működik ebben az esetben?
Sziasztok! Közel egy hete a dolgozat után , ezen feladaton töröm fejem -ámbár a megoldásra még nem jöttem rá..:
Egy trapéz két párhuzamos oldala (alsó) 100 illetve (felső) 58cm hosszú, a két oldalsó 62 és 68 cm. Mekkorák a trapéz szögei?
Próbáltam már mindenhogy, sajnos nem jöttem rá a megoldás kulcsára..Annyi meg van,ha egy oldalon fekvő szögét kiszámolom kivonom 180 fokból az , akkor már az egy száron fekvő szögeit tudom , és ha ez meg van (valahogy eljutottam eddig) - a másik oldal sem probléma.. Ha behúzom a 2 magasságot , akkor lesz két háromszögem (aminek alsó oldalai összege 42cm...
A kisegítő válaszokat köszönöm.
Szép estét!
Szia!
A trapéz területét kiszámolhatod csak az oldalak hosszával (pontosan nem tudom hogy, de ha rákeresel neten a trapéz területére, biztos kiadja), valamint kiszámolható a magassággal: T=(a+c)*m/2
Így ki fogod tudni számolni a magasságot. Ez azért jó, mert így már a szinusz szögfüggvénnyel kiszámolható mindkét alapon fekvő szög, a szárak másik végén lévő szögek pedig mint te is írtad, kiegészítő szögek, így lényegében azokat is ismered.
A trapéz "tetejére" be kell rajzolni a kiegészítő háromszögét, ennek a kis háromszögnek úgy tudod kiszámolni az oldalait, hogy ahhoz van egy nagyobb háromszög, ami hasonló hozzá (rajzból látod); például, ha a 68 cm-es oldal meghosszabbítása x, akkor a megfelelő oldalak aránya egyenlő, így ezt az egyenletet tudod felírni:
x/(x+68)=58/100, ebből azt kapod, hogy x=1972/21, ezt, ha nagyon akarod, kerekítheted. Ugyanezzel a technikával kiszámolod a másik oldal hosszát, ekkor a kis háromszög minden oldalát ismered. Ebben a háromszögben ki tudod számolni mindhárom szöget, és láss csodát, ezekből 2 meg fog egyezni a hosszabbik alapon fekvő szögekkel (a rajzból látni fogod, melyikek). Ha ez megvan, ki tudod számolni egy egyszerű szinusszal a trapéz magasságát, onnan meg a területét.
Ha csak a trapéz oldalai ismertek, a belső háromszög használata a legegyszerűbb megoldás.
Magyarázatul egy más feladathoz készült ábra:
Ne a feladatot, csak a trapézt nézd, abból is a kék háromszög a lényeg: ez a belső háromszög.
A DB' oldal a CB oldal önmagával párhuzamos eltolásával jött létre.
Az AB'D háromszög minden oldala ismert; így bármely két szögét a koszinusz-tétellel kiszámolhatod, vagy egyet a koszinusz-, egy másikat meg a szinusz-tétellel határozod meg, a harmadikat meg 180°-ból az előző kettő összegét kivonva kapod meg.
DeeDee
*******
Ha valami nem világos, jöhetnek a kérdések.
Köszönöm szépen a válaszokat.
Szép napot! :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!