Íme a feladat: [link]
A nevező érdekelne; hogyan lehetett így felírni: 2^n-ből lett 2^(n-1) illetve 2^n. Azok szorzata nem az eredeti nevező (2^n) kellene, hogy legyen.
Köszi! :)
2016. márc. 16. 00:45
2/2 anonim válasza:
Hát ezt tényleg el kéne magyarázni azért.
Na , a sum-ot dobjuk ki, nem segít és szorozzunk végig 2^n-nel:
n+1=2A(n-1)+2B-An-B
n+1=An-2A+B
(A-1)n=2A-B+1
Ha A=1 akkor B-2A=1 B=3 és igaz, különben leoszthatunk A-1-gyel és a jobb oldal konstans a bal oldal pedig változó, ez nem lehet.
Visszahelyettesítve:
2*(n+2)-(n+3)=n+1
Azért lehet így felírni általánosabban nézve mert 2^n-el végigszorozva a bal oldal egy polinom, a jobb oldal is egy polinom, két polinom akkor egyenlő ha minden tényező ugyanaz . Azonos számú ismeretlen és egyenlet , jól ismert probléma.