Végtelen sorok - hogyan jön ki ez az átalakítás? Csak egy magyarázat kellene.


Íme a feladat: [link]


A nevező érdekelne; hogyan lehetett így felírni: 2^n-ből lett 2^(n-1) illetve 2^n. Azok szorzata nem az eredeti nevező (2^n) kellene, hogy legyen.


Köszi! :)



2016. márc. 16. 00:45
 1/2 anonim ***** válasza:
2x[2^(n-1)]=2^n
2016. márc. 16. 05:34
 2/2 anonim ***** válasza:

Hát ezt tényleg el kéne magyarázni azért.


Na , a sum-ot dobjuk ki, nem segít és szorozzunk végig 2^n-nel:


n+1=2A(n-1)+2B-An-B

n+1=An-2A+B

(A-1)n=2A-B+1


Ha A=1 akkor B-2A=1 B=3 és igaz, különben leoszthatunk A-1-gyel és a jobb oldal konstans a bal oldal pedig változó, ez nem lehet.


Visszahelyettesítve:


2*(n+2)-(n+3)=n+1


Azért lehet így felírni általánosabban nézve mert 2^n-el végigszorozva a bal oldal egy polinom, a jobb oldal is egy polinom, két polinom akkor egyenlő ha minden tényező ugyanaz . Azonos számú ismeretlen és egyenlet , jól ismert probléma.

2016. márc. 16. 06:14