ABCD teglalap AB=3, BC=4, AE=4 (cm) AE meroleges (ABC) -re DF=2cm DF meroleges (ABC) -re . A) Igazold, hogy EBmeroleges BC FCmerolegesBC es EBnem parhuzamosFC-vel! B) szamitsd ki EBC haromszog teruletet es FCBharomszog teruletet!?

surgos es aki tudja kerem segitsen !!!!

2016. márc. 14. 17:51
 1/8 Arp Du ***** válasza:

Először rajzold le a téglalapot derékszögek(a síkot nem egészen felülről nézve), és a síkból merőlegesen felfelé AE-t, DF-t. Térlátás kell hozzá

[link]


EB merőleges BC:

AD merőleges AB, AD merőleges AE,

AD merőleges (ABE) sík 2 szakaszára, ezért AD merőleges (ABE).

AD párhuzamos BC, ezért BC is merőleges (ABE).


Tehát BC merőleges (ABE), ezért BC merőleges az (ABE) síkon lévő azon szakaszokra, melyek B pontot érintik,

EB az (ABE) síkon van és érinti B-t.


Érthető-e? FC merőleges BC: ehhez hasonlóan

EB nem párhuzamos FC: ezt még nem tudom


B) mindkettő derékszögű háromszög, Pitagorasz tételekkel lehet számolni

EBC: először EB-t Pitagorasz tétellel

aztán derékszögű háromszög területe= alap (CB)*magasság (EB)/2

CDF: először CF-t, alap:CB, magasság:CF

2016. márc. 15. 09:36
 2/8 Arp Du ***** válasza:

A térbeli rajzon ki tudsz igazodni?

EB nem parhuzamos FC-vel röviden:

ha a AE felezőpontja G, akkor FC párhuzamos GB *, és EB nem párhuzamos GB


(*BC, AD és GF párhuzamos és egyenlő hosszú)

írj ha vmi nem megy

2016. márc. 15. 09:55
 3/8 A kérdező kommentje:
a b alpontot levezetned legyszi nem erte igy
2016. márc. 15. 13:36
 4/8 Arp Du ***** válasza:

B) javítva:

EBC derékszögű háromszög, mert EB merőleges BC, ezt A) bizonyította.

A képen bal oldalt ferdén látszik (jól látszik?), jobb oldalt ("síkban") teljesen felülről.

háromszög területe=háromszög alapja*magassága/2

itt T=BC*EB/2

BC ismert, EB az ABE háromszögből számítható Pitagorasz tétellel


FCB is derékszögű háromszög (FC merőleges BC). FC oldala CDF-ből számolható

írj ha nem megy

2016. márc. 15. 14:13
 5/8 A kérdező kommentje:
le tudnad irni a levzetes szamokkal?
2016. márc. 15. 14:45
 6/8 A kérdező kommentje:
atfogo tetellel is ki lehet szamolni!
2016. márc. 15. 14:55
 7/8 Arp Du ***** válasza:

EB^2=3^2 + 4^2

T=EB*4 /2=10


FC^2=2^2 + 3^2

T=FC*4 /2


Átfogó tételt nem tudom, hát számolj azzal

Derékszögű háromszögnél a befogók alapján téglalapot rajzolok, annak területét (oldal*oldal) elosztom 2-vel

2016. márc. 15. 15:13
 8/8 A kérdező kommentje:
koszi:)
2016. márc. 15. 15:25