Meg vana adva a x^2+10 parabola és tudom h az érintő átmegy az origon2016. márc. 14. 13:43
2/3 A kérdező kommentje:
Igen tanultunk már
2016. márc. 14. 17:03
3/3 Fibonacci válasza:
Az origón átmenő egyenesek y=mx (m∈ℝ) alakúak.
Egy ilyen egyenes és a parabola közös pontjait az
mx = x² + 10 → x² - mx + 10 = 0
egyenlettel számoljuk ki.
Érintő esetén ennek csak egy megoldása van, vagyis a másodfokú egyenlet diszkriminánsa 0.
↓
D = (-m)² - 4·1·10 = 0
↓
10 = m² - 40 = 0
↓
m = ±√40
A függőleges x=0 egyenesnek (az y tengely) is csak egy közös pontja van a parabolával, de
annak nincs y=mx alakja és nem is lenne érintő.