Egy parabolának hogy a tudom meghatározni az érintőét?

Meg vana adva a x^2+10 parabola és tudom h az érintő átmegy az origon

2016. márc. 14. 13:43
 1/3 anonim ***** válasza:
deriváltat tanultatok már?
2016. márc. 14. 16:19
 2/3 A kérdező kommentje:
Igen tanultunk már
2016. márc. 14. 17:03
 3/3 Fibonacci ***** válasza:

Az origón átmenő egyenesek y=mx (m∈ℝ) alakúak.

Egy ilyen egyenes és a parabola közös pontjait az

mx = x² + 10 → x² - mx + 10 = 0

egyenlettel számoljuk ki.

Érintő esetén ennek csak egy megoldása van, vagyis a másodfokú egyenlet diszkriminánsa 0.

D = (-m)² - 4·1·10 = 0

10 = m² - 40 = 0

m = ±√40


A függőleges x=0 egyenesnek (az y tengely) is csak egy közös pontja van a parabolával, de

annak nincs y=mx alakja és nem is lenne érintő.

2016. márc. 14. 19:01