az egyenelet: 2x^2-3x-3=0
valahogy a Viéte formulákat kell alkalmazni, de nem tudok rájönni a megoldásra
2016. febr. 13. 12:29
1/2 anonim válasza:
Feltétlenül bele kell keverni a Viéte-formulákat? Vagy nem jó, hogy csak simán kiszámolod megoldóképlettel a gyököket, aztán elvégzed a fenti műveleteket velük?
2/2 anonim válasza:
x1 + x2 = -b/a
x1*x2 = c/a
Jelen feladatban behelyettesítve ez két egyenlet:
x1 + x2 = 3/2
x1*x2 = -3/2
Emeljük az első négyzetre:
x1^2 + 2*x1*x2 + b^2 = 9/4
A másodikat szorozzuk meg néggyel:
4*x1*x2 = -12/2 = -6
Vonjuk ki az elsőből a másodikat:
x1^1 - 2*x1*x2 + b^2 = 33/4
(x1 - x2)^2 = 33/4
x1 - x2 = gyök(33/4) illetve -gyök(33/4)
Mivel x1^2 - x2^2 = (x1 + x2)*(x1 - x2), ezért a megoldások:
3/2 * gyök(33/4)
3/2 * [-gyök(33/4)]
Én így vezetném le ha kellene, persze lehet, hogy valahol elszámoltam és azért nem szép eredmény jött ki.