Matematikából hogyan kellene meghatározni a gyökök négyzetének különbségét, illetve a gyökök köbeinek az összegét?


az egyenelet: 2x^2-3x-3=0

valahogy a Viéte formulákat kell alkalmazni, de nem tudok rájönni a megoldásra



2016. febr. 13. 12:29
 1/2 anonim ***** válasza:
Feltétlenül bele kell keverni a Viéte-formulákat? Vagy nem jó, hogy csak simán kiszámolod megoldóképlettel a gyököket, aztán elvégzed a fenti műveleteket velük?
2016. febr. 13. 13:44
 2/2 anonim ***** válasza:

x1 + x2 = -b/a

x1*x2 = c/a


Jelen feladatban behelyettesítve ez két egyenlet:

x1 + x2 = 3/2

x1*x2 = -3/2


Emeljük az első négyzetre:

x1^2 + 2*x1*x2 + b^2 = 9/4


A másodikat szorozzuk meg néggyel:

4*x1*x2 = -12/2 = -6


Vonjuk ki az elsőből a másodikat:

x1^1 - 2*x1*x2 + b^2 = 33/4

(x1 - x2)^2 = 33/4

x1 - x2 = gyök(33/4) illetve -gyök(33/4)


Mivel x1^2 - x2^2 = (x1 + x2)*(x1 - x2), ezért a megoldások:

3/2 * gyök(33/4)

3/2 * [-gyök(33/4)]



Én így vezetném le ha kellene, persze lehet, hogy valahol elszámoltam és azért nem szép eredmény jött ki.

2016. febr. 13. 14:15