Mekkora szöget zárnak be egymással annak a téglalapnak az átlói, aminek a kerülete 14 cm, az átlója pedig 5 cm?


2016. márc. 13. 16:37
 1/6 A kérdező kommentje:
már rájöttem xD
2016. márc. 13. 16:43
 2/6 anonim ***** válasza:
Hát akkor ezt megbeszéltük :D
2016. márc. 13. 16:53
 3/6 anonim ***** válasza:
Elárulnád, hogyan csináltad? :-)
2016. márc. 13. 19:54
 4/6 A kérdező kommentje:

K=14, ebből az következik, hogy 14=2(a+b), tehát 7=a+b

rajzold fel a téglalapot, az átlók felezik egymást.

két a és két b oldal van, a b oldalakat kifejeztem 7-a-val

van egy olyan háromszög az ábrán, ami egyenlő szárú, szárai 2,5-2,5, az alapja meg a. ha ezt a háromszöget kettébontjuk akkor egy derékszögű háromszöget kapunk, aminek az átfogója 2,5 a két befogó a/2 és (7-a)/2


felírod a pitagorasz-tételt: 2,5^2=(a/2)^2+(7-a/2)^2

megoldod a másodfokút és ki jön a két oldal hossza, utána meg cos tétellel a szög

2016. márc. 13. 20:49
 5/6 A kérdező kommentje:
nem tudom melyik szög kell, de ha ez megvan akkor utána ki kell vonni 180-ból és meglesz a másik is
2016. márc. 13. 20:52
 6/6 anonim ***** válasza:

Teljesen jó a megoldásod, de hogy az érdeklődőnek legyen választéka, leírom, hogy mire jutottam.

Kis bütykölés után ezt az összefüggést kaptam:


sinδ = (s/d)² - 1


ahol

δ - az átlók által bezárt szög

s - a téglalap fél kerülete (= a + b)

d - a téglalap átlója


Ha netán érdekelne a levezetés is, szívesen megosztom veled.


DeeDee

**********

2016. márc. 13. 21:35