A kocka felszine es terfogata aranyosak egymassal? Tehat ha a kockanak csokken a terfogata akkor vele aranyosan csokken a felszine is?

matematika, kocka, felszin, terfogat, aranyossag

2015. nov. 2. 23:05
 1/9 anonim ***** válasza:
82%

Felszín = 6 x a x a

Térf = a x a x a


Ha csökken a térfogat, akkor csökken az a, ebből adódóan csökken a felszín

2015. nov. 2. 23:10
 2/9 anonim ***** válasza:
83%

Az egyenes arányosság nincs meg köztük de a függésük monoton. A felszín a^2-el arányos a térfogat meg a^3.

De nyilván az igaz hogy kisebb térfogathoz kisebb felszín tartozik.

2015. nov. 2. 23:12
 3/9 2xSü ***** válasza:
5%

Az „arányosan csökken”, „arányosan nő” kifejezés nem egzakt. Milyen arányosságról van szó? A matematikában használják az egyenes arányosság kifejezést. Ez azt jelenti, hogy két mennyiség hányadosa állandó. Pl. mondjuk egy gyufásdobozban 50 szál gyufa van. 2 gyufásdobozban 100 szál, 3 gyufásdobozban 150. A dobozok száma és a gyufaszálak száma között egyenes arányosság van, mert:

1/50 = 2/100 = 3/150 = dobozok száma / gyufaszálak száma


A kocka esetén a felszín:

A = 6a²

A térfogat:

V = a³

A kettő aránya:

V/A = a³ / 6a² = a/6

Ez bizony nem egy konstans, nem állandó, hanem a kocka oldalhosszától függ.


Tehát nem egyenes arányosság van közöttük.


Viszont annyi igaz, hogy bármilyen két eltérő oldalhosszúságú kockát veszel, akkor a kisebb oldalhosszúságú kocka felszíne és térfogata is kisebb lesz természetesen.

2015. nov. 3. 00:51
 4/9 A kérdező kommentje:
akkor jol ertem hogy ha a nagyobbik kocka felszinek csokken 20%-al akkor a kisebbik kocka felszine is 20%-al kisebb lesz?
2015. nov. 3. 00:55
 5/9 A kérdező kommentje:
akkor jol ertem hogy ha a nagyobbik kocka felszinek csokken 20%-al akkor a kisebbik kocka terfogata is 20%-al kisebb lesz?
2015. nov. 3. 00:57
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Nem, de ezt te is leellenőrizhetted volna, ha kiszámolod két különböző élhosszúságú kocka felszínét és térfogatát. Elég nagy szerencse kéne ahhoz, hogy pont beletrafálj.


Na most akkor a házi feladat: Mely két élhosszúságú kocka esetén lesz 20% eltérés a kockák felszíne és térfogata között?

2015. nov. 3. 01:07
 7/9 anonim ***** válasza:
17%
" Aranyos". Cuki.
2015. nov. 3. 05:26
 8/9 2xSü ***** válasza:
0%

> akkor jol ertem hogy ha a nagyobbik kocka felszinek csokken 20%-al akkor a kisebbik kocka terfogata is 20%-al kisebb lesz?


Hát nagyon nem. Mondjuk van egy 10 cm oldalhosszúságú kockád.

A felszíne: A = 6*a² = 6 * 10² = 600 cm²

A térfogata: V = a³ = 10³ = 1000 cm³


Ha ennek csökkented mondjuk a negyedére a felszínét, akkor

A = 150 cm²

Ekkor ki lehet számolni az oldalhosszúságot:

A = 6 * a²

150 = 6 * a²

a² = 25

a = 5


Ekkor a térfogat:

V = a³ = 5³ = 125


A felszínt a negyedére csökkentve a térfogat az eredeti nyolcada lett.


~ ~ ~ ~ ~ ~ ~


Látom a képletek értelmezésével hadilábon állsz, legyen akkor egy személetesebb, elképzelhetőbb példa.


Van egy egységkockád. Annak ugye a felszíne is térfogata is annyi, amennyi.


Most vegyél 8 darab ilyen egységkockát. Remek, logikus, hogy az együttes térfogatuk és felszínük is a nyolcszorosa lesz az eredetinek.


Oké, ezt a 8 kockát el tudod rendezni egy 2*2*2-es tömbben, ettől a térfogatuk nem fog változni. De amint a 2*2*2-es kockát összeragasztod egyetlen nagy kockává, a ragasztáshoz használt felszín kiesik, az nem lesz a 2*2*2-es kockának felszíne, mert az valahol benne lesz a kockában. A felszín így összeragasztva tehát nem marad ugyanannyi, csökken a ragasztott felület nagyságával, azaz bár a 2*2*2-es kocka térfogata 8-szorosa lesz az eredeti kis kockának, a felszín nem marad 8-szor akkora.

2015. nov. 3. 11:55
 9/9 A kérdező kommentje:
Koszonom szepen a valaszokat
2015. nov. 4. 00:19