Köregyenletet lehet deriválni?

Épp számoltam a parabola egy pontjába húzható érintő meredekségét....eszembe jutott, hogy azt lehetett volna deriválni is, mert a parabola az tulajdonképpen egy függvény, de ugyanezt meglehet a körrel? (mert most lehet hülyeséget mondok, de a kör egyenlet az nem függvény mert egy x helyhez több y érték is tartozik-kivéve a kör széleit)....de deriváláskor tekinthetjük egy függvénynek?....vagy ha igen akkor hogy kellene rendezni azt az egyenletet?

2016. márc. 10. 16:25
 1/4 anonim ***** válasza:

y=(r^2-x^2)^1/2


y'=-x/(r^2-x^2)^1/2

2016. márc. 10. 16:36
 2/4 anonim ***** válasza:

Persze, hogy lehet deriválni. y-t x függvényének tekinted és szépen x szerint deriválsz. Ekkor az


(x-x0)^2+(y-y0)^2=r^2


egyenletből ezt kapod (2-vel való osztás után):


x-x0+(y-y0)*y'=0

2016. márc. 10. 16:50
 3/4 bongolo ***** válasza:

Nem mondtál hülyeséget, a köregyenlet tényleg nem függvény. Viszont deriválni lehet görbéket is, nem csak függvényeket, ahogy #2 is csinálta.


#1 csinált a görbéből egy függvényt, ami persze csak a kör fele, és azt deriválta. Teljesen jó, amit csinált, de persze nem a teljes görbére.


#2 a görbét magát deriválta, vagyis deriválta az egyenlet mindkét oldalát mint egy-egy függvényt x szerint, és ha eredetileg egyformák voltak, akkor a derivaltjaik is egyformák kell legyenek. Nem tudom, megértetted-e, "belső függvény deriváltja" a kulcsszó, valamint az, hogy y deriváltja egyszerűen y'.


Bár látszólag nem ugyanaz jött ki nekik, de valójában egyforma az: #1-be helyettesítsd be, hogy √(r²-x²) = y, az lesz, hogy

y' = -x / y

#2-ben meg nullázd az x₀ és y₀ koordinátákat és rendezd át, ott is az lesz, hogy y' = -x / y


Ha utána akarsz olvasni mélyebben, arra keress rá mondjuk, hogy implicit derivált.

2016. márc. 10. 17:35
 4/4 anonim ***** válasza:

A kör egyenletének szokásos alakját önmagában nem lehet deriválni, mert nem függvény, ezt jól látod.


Mégis mi a feloldás?


Az egyik lehetőség, hogy felbontjuk két félkörre, azaz y-ra explicite fejezzük ki a formulát, így már két függvényünk lesz:


y=pluszminusz gyök(R^2-x^2).


Evvel azonban mégis van egy probléma. Sajnos ez sem deriválható mindenhol, csak az x € (-R,+R) nyílt intervallumon.


Erre egy lehetséges feloldás lehet, ha paraméterezzük a kört, és differenciálgeometriai eszközök segítségével dolgozunk. Ílyen módon az eredeti kör mindenhol deriválható lesz, felbontás nélkül.

2016. márc. 10. 18:24