. Egy számtani haladvány tizenkettedik tagja, valamint az első n tag összege is 0. A haladvány első 2n – 1 tagjának összege 495. Mennyi a sorozat első 3n tagjának az összege? A) 0 B) 495 C) 741 D) 1587 E) nem lehet eldönteni

2010. ápr. 2. 13:00
 1/1 anonim ***** válasza:

n=23

2n-1=45


a24=a12+12d=0+12d=12d

a45=a12+33d=0+33d=33d

S45=S23+a24+...+a45=0+12*d+..+33d=11d*45=495d -> d=1


3n=69

S69=S45+a46+...+a69=495+(34+...+57)=495+91*12=1587


Tehát a D válasz a helyes.

2010. ápr. 2. 19:08