Ha 5kg-os testet ledobok 10 m-ről mekkora a nyomóereje földet éréskor? hogy kell ezt kiszámolni?

Mennyi az Fny? Csuklóból nekem az mgh mint helyzeti energia jutott eszembe de ez nem jó mert ennej Joule a mértékegysége.



2016. márc. 7. 17:04
1 2
 1/14 Minekvan ***** válasza:
43%

Feltételezzük hogy a kezdő sebesség v0=0, akkor a földet érés pillanatában a v=g*t,


Kiszámolod mennyi idő alatt ér földet a test. t=gyök(2*h)/g= 1,414s


ismerve az időt a sebesség v=10*1,414=14,14m/s A becsapódási energia megfelel a kinetikai energiának Wk=(mv^2)/2, Wk=500J, Ez az energia ugyanakkor egyenlő, azzal a mechanikai munkával, mellyel a test becsapódik és deformációra plusz hővé alakul át. Tehát Wk=Fn*v*t,

ebből kiszámoljuk a nyomóerőt Fn=Wk/v*t= 500/14,14*1,414=25N

2016. márc. 7. 18:26
 2/14 anonim ***** válasza:
Sajnos az előző válasz elvi hibás. Remélem rájöttök magatoktól is... (Érdemes meggolndolni, hogy 5kg-os test, már nyugvó állapotában is 50N!)
2016. márc. 7. 18:49
 3/14 A kérdező kommentje:
Igen észrevettem, mindenesetre köszönöm az erőfeszítést ez egy általam kitalált kérdés feltételezzük, hogy a test nem deformálódott nem pattant vissza csak az érdekel, hogy lehet ebben az esetben a nyomóerőt kifejezni.
2016. márc. 7. 18:54
 4/14 Minekvan ***** válasza:
Igen, nekem is kevésnek tűnt.Van javaslatod?
2016. márc. 7. 19:22
 5/14 Minekvan ***** válasza:
Esetleg a becsapódás idejét kéne csökkenteni, hogy az impulzus tartama rövid legen? F*t=m*v?
2016. márc. 7. 19:30
 6/14 anonim ***** válasza:

Az a baj, hogy ez egy olyan példa, ami egy picit túlmutat a középiskolai anyagon. Nem azért mert nehéz vagy bonyolult, de nem is azért, mert elvonatkoztatott lenne, hiszen ez akár egy gyakorlati feladat is lehetne.

A példából már ránézésre láttam, h. nem a klasszikus példatárból valók. Ez a feladat annyiból több hogy nem elég a fv. táblából kiírni mechanikus unalmassággal a képleteket (mint ahogy azt a többség megszokta) hanem látni kell az egyes betűk jelentését is.


Javaslom átnézni az első válaszban hogy melyik képlet lett rosszul használva, mert egy elvi hiba van benne.


Igen, van ötletem a megoldásra, de ehhez még gondolkodjatok egy kicsit és akkor majd utána megbeszéljük.

2016. márc. 7. 20:02
 7/14 Minekvan ***** válasza:
A munkára gondolsz amit a test esése közben kifejt A=F*h ?
2016. márc. 7. 20:15
 8/14 Minekvan ***** válasza:
Szerintem a lecke így nem számolható ki, mert hiányzik némely adat. Konkrétan az ütközés pillanatában, amikor a két test érintkezésbe kerül, fékezőerő ébred amely lelassítja, majd megállítja a zuhanó testet.Ez egy minimális, de bizonyos deformációval és az erre elhasznált rövidke idővel jár. Ha esetleg differenciál egyenletet alkalmaznánk delta t idővel, ha a leállás t=0s tehát azonnal történne, akkor a gyorsulás dv/dt végtelen nagy lenne, ugyanúgy a fékező erő is, és ugye ez lehetetlen.
2016. márc. 7. 21:24
 9/14 anonim ***** válasza:

"Wk=Fn*v*t" -ez a képlet ilyen formában nem igaz, mert hülyeséget helyettesítettél be.

v-helyére pl. egy közepes sebességet lehet írni, mondjuk v/2-őt. t helyére pedig egy ismeretlen időt írunk, amit legföljebb becsülni lehet.

2016. márc. 7. 22:13
 10/14 A kérdező kommentje:

maga a példa pusztán a fejemből pattant ki. elképzeltem, hogy egy ember ugrál mondjuk az emeleten és a gerendának mekkora erővel kell megtartania a rá nehezedő nyomást. tehát mennyi ilyenkor a nyomóerő. Én magam csak a közép iskolai fizikában vagyok járatos, ott maximum hasonló példáknak a liftesek voltak.

pl mekkora a nyomóerő, ha a lift 4 m/s^2 -el gyorsul felfele. Ott ugye szumma F=ma

Fny-mg=ma

Fny = ma + mg


de mi van ha mondjuk én konkrétan ugrok 1m-t és leesek? akkor mekkora a rám kifejtett nyomóerő? :)

2016. márc. 8. 18:43
1 2