500g 28 tömeg%-os kénsav oldatot kell készítenünk. Rendelkezésre áll 10 tömeg%-os és 60 tömeg%-os kénsav oldat. Hány grammot kell a hígabb és a töményebb oldatból elegyíteni a kívánt oldat elkészítésekor? A levezetésre lenne szükségem.


2016. jan. 17. 18:18
 1/2 anonim ***** válasza:

Szia!


Keverési egyenlet:

m(1)*w(1)+m(2)*w(2)=m(1+2)*w3


m(1)=hígabb oldat tömege w(1)=hígabb oldat tömegszázaléka)

m(2)=töményebb oldat tömege w(2)=töményebb oldat tömegszázaléka

m(1+2)=kevert oldat tömege w(3)=kevert oldat tömegszázaléka


Adatok:

m(1)=xg

w(1)=10w%


m(2)=500-xg

w(2)=60W%


m(1+2)=500g

w(3)=28w%


Aztán behelyettesítesz:

x*10+(500-x)*60=500*28

10x+30000-60x=14000 /összevonok és és levonok 30000-t csak nem akartam külön leírni

-50x=-16000 /*(-1)

50x=16000

x=320g


Ez azt jelenti, hogy:

m(1)=320g (ez a hígabb oldat)

m(2)=180g (ez a töményebb)


Ellenőrzés:

320*10+(500-320)*60=14000

500*28=14000

Szóval jó lett :)

2016. jan. 17. 20:43
 2/2 anonim ***** válasza:

1-es vagyok

Ha valamit nem értesz írj nyugodtan :)

2016. jan. 17. 21:01