100 gramm 49 tömegszázalékos kénsav oldatot hány gram 28 tömegsz. Kálium hidroxid oldat közömbösít?


2014. júl. 7. 11:34
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

A reakcióegyenlet következő:


2KOH+H2SO4=K2SO4+2H2O


Ebből látszik, hogy 1 mol kénsav 2 mol kálium-hidroxiddal reagál.

Neked 49 tömeg%-os a kénsav oldatod, ami azt jelenti, hogy 100 g oldatban van 49 g K2SO4 és neked 100 g oldatod van, ezért m=49 g A kénsav moláris tömege M=98,079 g/mol


n=m/M=49/98,079=0,4996 mol, amit kerekítsünk 0,5 molra.


Mivel 1:2 arányban reagálnak, ezért akkor 1 mol KOH-ra van szükség, melynek moláris tömege M=56,11 g.

Az oldatot 28 tömeg%-os vagyis 100 g oldatban van 28 g KOH.


100g oldatban 28 g KOH

x oldatban 56,11 g KOH

X=(100/28)*56,11=200,3929 g oldat.


Tehát 100g 49 t%-os H2SO4 oldat közömbösítéséhez 200,4 g 28 t%-os KOH oldatra van szükség.

2014. júl. 8. 00:53