11 g 1,2 g/cm3 H2SO4 oldatot titrálunk úgy, hogy a mintát egy 100 cm3-es mérőlombikba bemossuk. Az így elkészített törzsoldat 10 cm3-es részleteit titráljuk egy ismeretlen egyértékű lúggal, aminek 0,65 mólos oldata 3,64 vegyesszázalékos. A fogyások átlaga 12,3 cm3.

-Mi lehet az ismeretlen lúg?

-Mennyi a kiindulási H2So4 tömegszázalékos összetétele?

-Hány vegyesszázalékos a t.o.?

-Mennyi a lúg sűrűsége? tömegszázalékos összetétele: 3,534%

-Mennyi a t.o. molaritása? (mol/dm3)



2014. okt. 17. 11:42
 1/4 A kérdező kommentje:
3,64 m/v% --> ez azt jelenti, hogy az oldat 100cm3-ében, 3,64 g oldott anyag van, tehát ez lenne 0,65 mól?
2014. okt. 17. 11:55
 2/4 anonim ***** válasza:

Kezdjük a titráló oldattal (lúggal). Vegyünk belőle 1 dm3-t, akkor ebben van 0,65 mol oldott anyag, és tudjuk a vegyesszázalékból hogy ez 36,4 gramm (mert 1000 ml-nek ennyi a 3,64%-a). Ebből kiszámolhatjuk a moláris tömegét:


n=m/M --> 0,65=36,4/M ---> M=56g/mol. Ez a kálium-hidroxid lehet valószínűleg.


Akkor ha már itt tartunk hagyjuk egyelőre a titrálást és számoljuk ki a 4. kérdést. ró=m/V tehát ha veszünk 1000 ml-t, akkor tudjuk hogy abban 36,4g KOH van, és megadták hogy ez 3,534 m% tehát az egész oldat tömege 36,4/0,03534=1030 gramm. A sűrűség tehát: 1030/1000=1,03g/cm^3


Na titráljunk. Ugye 12,3 cm3 KOH oldat fogyott, akkor lássuk ebben hány mol lúg van. n=c*V=0,65*0,0123=0,008 mol azaz 8 mmol. Mivel 2 molekula KOH reagál 1 molekula kénsavval, ezért csak feleannyi volt abban a 10 cm3 mintában amit megtitráltunk, ez 4 mmol. Ebből eredetileg 10-szer ennyi volt mert 100 ml törzsoldatot készítettünk, tehát az abban lévő kénsav összesen 40 mmol. Ez hígítás előtt is ennyi volt. Lássuk ez hány gramm: m=n*M=0,04*98=3,92 gramm. Ennyi kénsav volt a 11 grammos kiindulási oldatban, tehát annak m%-os összetétele: (3,92/11)*100%=35,64%


Vegyesszázalék-számoláshoz ugyanez a 3,92g oldott anyag kell, meg a 11g oldat térfogata, lássuk hány ml ez a 11g törzsoldat: V=m/ró=11/1,2=9,167 cm3. A vegyesszázalék: (3,92g/9,167cm3)*100%=42,8 m/V%


A 4. kész, még az 5. van. Tudjuk hogy 40 mmol = 0,04 mol kénsav van az oldatban és kiszámoltuk azt is hogy ez 9,167 cm3. Tehát a koncentráció (amit gonoszan a feladat molalitásnak hív hogy megtévesszen de az ugyanaz): c=n/V=0,04/0,009167=4,36 mol/dm3.


És kész :) Ha valami nem világos bátran kérdezz. U.I. remélem a t.o. törzsoldatot jelent és nem titráló oldatot xD

2014. okt. 17. 15:58
 3/4 A kérdező kommentje:
Igen, törzsoldatot jelent, sikerült megértenem a levezetéseddel, ezer köszönet. Viszont egy olyan kérdés merült fel, hogy a törzsoldatnál nem a 100cm3-rel kell számolni, és akkor a vegyesszázalék 3,92 m/V% lesz?
2014. okt. 17. 20:32
 4/4 anonim ***** válasza:
Ja de, tényleg :D Igazad van nem figyeltem. Így viszont az 5. válasz sem jó mert a V nem 9,167 cm3 hanem 100-ra egészítjük ki így a helyes megoldás c=n/V=0,04/0,1=0,4 mol/dm3.
2014. okt. 17. 21:13