1., Egy mértani sorozat hetedik tagja 17, a tizedik tagja pedig -17. Mennyi az első 100 tag összege?
2., Az 1, a 8 és a 22 számokhoz ugyanazt a valós számot adva egy mértani sorozat három szomszédos elemét kapjuk. Mennyi a mértani sorozat hányadosa?
2016. márc. 5. 19:21
1/3 anonim válasza:
1. q=(-1), tagok ugyanazok, csak az előjelek változnak, +-+-+- és így tovább, ebből kikövetkezteted, hogy az első tag +17. Majd képlet alapján is, az első 100 tag összege 0, de ha belegondolsz, az első és a második tag összege 0 lesz, a harmadik és negyedik tag összege is. így mész szépen tovább 100-ig. eljutsz oda, hogy a 99. és a 100. tag összege is 0 lesz. ebben az esetben, minden páratlan tag és páros tag össze 0 lesz. (17+(-17)=0)
2/3 anonim válasza:
2. feladat
m1 = 1 + x
m2 = 8 + x
m3 = 22 + x
Mértani sor esetén
m1*m3 = m2²
Behelyettesítesz és megoldod (elsőfokú egyismeretlenes egyenlet lesz)
3/3 anonim válasza:
Nyílvánvalóan a feladat egyszerű képletbehelyettesítés, melyre a korábbi válaszolók a kellő iránymutatást is megadták. Érdemes lapozgatni a függvénytáblázatot, abban nagyon sok hasznos dolog megtalálható. Már csak azért is, mert fontos szempontként tarható számon, hogy ki, és milyen mértékű rutinnal tudja használni eme csodás könyvkiadványt.