8/15*x=3 ; 7/3*x=4 ; 7:1/3 ; 8:2 4/7 ; 1:3/5
2015. szept. 20. 17:40
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

A precedencia-szabály szerint az egyenrangú műveleteket balról jobbra sorrendben kell elvégezni. A szorzás és az osztás egyenrangú műveletek.

De, „:” osztás jelet zárójeles elkülönítőként gondolom, azért is mert van utána vegyes tört is.


Az egyenlőség megmarad, ha mindkét oldalt ugyanúgy változtatjuk. A @ jel után tüntetem fel, hogy milyen műveletet végzek mindkét oldallal.


8/15*x = 3 @ *15

8*x = 3*15

8*x = 45 @ /8

x = 45/8


7/3*x = 4 @ *3

7*x = 4*3

7*x = 12 @ /7

x = 12/7


7:1/3 = 7 / (1/3) = (7*3) / 1 = 21


8:2 4/7 = 8 / (2 egész és 4/7)

1 egész az 7/7. „ egész az 2 * (7/7) = 14/7. 14/7 + 4/7 = 18/7

8 / (18/7) = (8*7) / 18 = 56 / 18

56 prímszámai (törzstényezői): 2*2*2*7

18 prímszámai (törzstényezői): 2*3*3

A legnagyobb közös osztójuk 2. Ezzel osztva a számlálót és nevezőt is (egyszerűsítés):

56/18 = 28/9

28-ban a 9 megvan 3-szor és marad 1. Így, vegyes törtként: 3 1/9.


1:3/5 = 1 / (3/5) = (1*5) / 3 = 5/3

5-ben a 3 megvan 1-szer és marad 2. Így, vegyes törtként: 1 2/3.

2015. szept. 20. 18:33
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi! :)
2015. szept. 20. 19:41