Vezessétek is le léci :)

2016. márc. 3. 18:18
 1/4 anonim ***** válasza:

Ha 11-től vesszük a páratlan számokat, akkor egy számtani sorozatot kapunk, ahol annak differenciája 2. Ez alapján a számok összege n*(2*11+2*(n-1))/2=n*(10+n), ez, mivel a 19 prímszám, csak akkor osztható 19-cel, hogyha valamelyik tagja osztható 19-cel, ez a legkisebb n-re n=9 esetén lesz osztható 19-cel, ekkor a számok összege 9*19=171.


Ellenőrzés: 11+13+15+17+19+21+23+25+27=171=9*19, tehát ez jó.

2016. márc. 3. 19:18
 2/4 A kérdező kommentje:
Szia! Sikerült nekem is kiszámolni...de nekem más jön ki....lehet én rontom el...nem tudom :/....meg azt mondod,hogy n=9....és ha összeadom akkor nem értem miért nem csak 19-ig számolod.......mindenesetre én úgy csináltam,hogy 2n+1 -ig számoljuk....de az a 2n+1 a szátani sorozat ak-adik eleme és nem pedig an-edik....így tudom, hogy 2n+1=ak=11+(k-1)2--> és így beírva az összegképletbe kijön, hogy (6+n)(n-4)....és így n=13
2016. márc. 4. 20:53
 3/4 anonim ***** válasza:
Azért nem 19-ig számolom, mivel a páratlanokat kell összeadni, tehát a 12, 14, 16, 18, 20, 22, 24, 26 számok kiesnek a buliból. Nem igazán értem, hogy mit, hova, hogyan helyettesítesz be, ha lehet, írd le részletesebben.
2016. márc. 4. 21:46
 4/4 A kérdező kommentje:
Igazából nekem az nem volt érthető, hogy ha számtani sorozat és első eleme 11 és d=2; akkor an=2n+1=11+(n-1)d...de így ellentmondáshoz jutok....így nem an-t kell beírni, hanem ak-t (vagy bármi más csak ne n legyen alsó indexben vagy minek nevezik azt :S)
2016. márc. 5. 13:16