Százalékszámitás. Hogy kell megoldani? Többi lent


Melyik a több és mennyivel

240 km-nek a 40%-a vagy 130 km-nek a 80%-a?

200 liternek a 45%-a vagy 200 liternek a 42%-a?

270 g-nak a 35%-a vagy 300 g-nak a 35%-a?

180 cm2-nek a 40%-a vagy 360 cm2-nek a 20%-a?

72 cm-nek a 66%-a vagy 108 cm-nek a 44%-a?



2016. febr. 25. 16:27
 1/10 anonim ***** válasza:

A százalék definícióját, jelentését kell csak megértened, utána menni fog.


A 100% ugye azt jelenti, hogy az egész.


Na most akkor 40% az egésznek hányad része lehet?

Egyszerűen egyenesírányossággal kell megoldani:

40% : 100% = x : 1

x = 40 / 100


Tehát valaminek a 40%-a azt jelenti, hogy a annak a valaminek a 40/100-a.


Azaz úgy tudod a legkönyebben kiszámolni, hogy:

1. Elosztod az egész mennyiséget 100-zal. (Így megkapod az 1%-ot.)

2. A kapott értéket megszorzod a megadott százalékkal. (A példámban 40-nel.)


Az 1. feladatod:

240km 40%-a:

240km / 100 = 2,4km

=> 240 km 40%-a: 40 * 2,4km = 96km


130km 80%-a:

130km / 100 = 1,3km

=> 130km 80%-a: 80 * 1,3km = 104km


Melyik a nagyobb és mennyivel?

2016. febr. 25. 16:33
 2/10 anonim ***** válasza:

40%=0,4; 80%=0,8; 45%=0,45 stb.

240*0,4=...(Számold ki!) 130*0,8=...(Számold ki!) az eredményeket hasonlítsd össze!

Ha hetedikes vagy akkor papíron dolgozz, de a végén ellenőrizd számológéppel!

2016. febr. 25. 16:34
 3/10 A kérdező kommentje:
Szóval 240 nek az 1 szazaleka 2,4. Es azt kell 40nel szorozni
2016. febr. 25. 16:40
 4/10 anonim válasza:

100%=1-el

A 100 alatti százalékok mind úgy kezdődnek, hogy 0,xxx mert kisebb egynél.

Tehát a 40% az 0,40 a 66% az 0,66.

A 125% az 1,25


Ha valaminek az x százalékát keresed akkor a valamit beszorzod 0,xxx vagy 1,yyyy-nak.

Tehát a 240*0,4=96 és 130*0,8=104

És így tovább...

2016. febr. 25. 17:02
 5/10 anonim ***** válasza:

Úristen hogy túlbonyolítjátok.


240-nek a 40%-a: 240*0,4


A 0, után kell mindig csak írni hogy hány százalékot akarsz kiszámolni. pl

100-nak a 10%-a: 100*0,1

2016. febr. 25. 18:06
 6/10 anonim ***** válasza:
Na pont nem olvastam az előttem lévőt:D. A lényeg hogy úgy csináld ahogy írtuk.
2016. febr. 25. 18:07
 7/10 anonim ***** válasza:

"Úristen hogy túlbonyolítjátok."


De legalább nem írok butaságot.


"A 0, után kell mindig csak írni hogy hány százalékot akarsz kiszámolni."


És a 150%-nál is írja a 0, mögé vagy mégis hogy gondoltad ezt?


Miért bonyolult az, ha úgy magyarázom el, ami a definíciója? Azaz a százalék pontosan századot jelent. Ezért kell leosztani 100-zal, majd megszorozni a megadott értékkel. Az oké, hogy a 40%, azaz a 40/100 egyenlő 0,4-del.

De mi van akkor, ha egy feladatban 120% lesz például? Akkor az én módszerem továbbra is működni fog: 120/100-dal kell megszoroznia. A tiétek meg hibás eredményt ad...

2016. febr. 26. 09:38
 8/10 tatyesz ***** válasza:
És például 5%-nál is 0,5-re írja át? Ugye, hogy nem jó. Az egyszerű szabályokkal az a baj, hogy vannak kivételek, amikor nem működik. Ez "A 0, után kell mindig csak írni..." akkor működik, ha a százalék két számjegyű.
2016. febr. 26. 10:03
 9/10 anonim ***** válasza:

Mit kell ezen ennyit filózni? A százalék századot jelent, tehát az xyz %-a valaminek az x,yz-szeresét jelenti (x, y és z itt most számjegyek, és a kétjegyű számokat 0yz-nek kell felfogni). Tehát a 43% 0,43-mal valós szorzást, a 127% pedig 1,27-szerest jelent.


Ennyi.

2016. febr. 26. 10:21
 10/10 A kérdező kommentje:
Nyugszik!! Már amúgyis értem
2016. márc. 2. 15:08