Hogyan számoljam ki az eredeti árat úgy hogy csak a drágább árat ismerem? (pl 99+20%=118,8 de nem ismerhetem a 99-et. )


Ha 99 * 1,2 = 118,8 (Ez ugye +20%)

Akkor 118,8 / ??? = 99


Azt próbáltam 118,8 / 1 - 20 = 98,8

(de tudom hogy az eredeti ár 99)


Kicsi számoknál jelentéktelen de ha nagyobb számokkal számolok akkor a pontatlanság jelentős.



2016. febr. 12. 15:32
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Valamit elnéztél.

X*1,2 = 118,8

X= 118,8/1.2

X=99

2016. febr. 12. 15:50
 2/3 anonim ***** válasza:

118,8 / 1 - 20 = 98,8


Ez oké, de ez az egyenlet hogy született meg a fejedben?

Eleve, miért osztod el a 118.8-at 1-gyel?

Miért nem 118,8-20 szerepel a bal oldalon?


Ha a növelést az eredeti ár 1.2-vel ( vagyis 20%-kos) szorzásával kaptad, nem logikus, az emelt árat ennyivel elosztva kapod meg az eredeti árat.

Ahogy az első válaszomba írtam.


Magyarázd már el, mi alapján álmodtad meg ezt az egyenletedet!

2016. febr. 12. 18:38
 3/3 anonim ***** válasza:

Mert a "+20%" az nem művelet.

A 20% az 20 SZÁZAD-ot jelent, ami 0,2.

Ha valamit növelsz, akkor az alap 0,2-szeresét adod hozzá.

a 20%-os növekedést 1,2-es szorzóval valósítjuk meg.

2016. febr. 13. 10:59