Mennyi a p paraméter? X^2+ (8p-2) x+15p^2-2p-6=0 egyenletben teljesüljön, hogy a gyökök négyzetének összege 24.

Tudnátok írni nekem megoldásmenetet?

2016. febr. 22. 18:36
 1/7 anonim ***** válasza:

Nem biztos,hogy így kell ezt megoldani,de azért leírom.

Ha az x és p értékeit kell kiszámolnod,a következőképpen járnék el:felbontaná két egyenletre:x^2+(8p-2)x=0 és 15p^2-2p-6=0.A második egy másodfokú egyenlet,delta egyenlő b^2-4ac,x12=-b+-gy0kdelta/2a képlettel megoldod.

A p-t pedig behelyettesíted a mésikba...és kész..:)

Remélem értelmesen leírtam.

2016. febr. 22. 19:10
 2/7 bongolo ***** válasza:

Egyáltalán nem úgy kell!


A Viéte formulát lehet használni. Van Viéte formula a gyökök összegére és a szorzatára, de a négyzetösszegére nincs. Viszont tudunk csinálni, hisz:

x₁²+x₂² = (x₁+x₂)² - 2x₁·x₂


Na most a Viéte formulák (ax²+bx+c=0 esetén):

x₁+x₂ = -b/a

x₁·x₂ = c/a

Jelenleg a=1, b=8p-2, c=15p²-2p-6

x₁+x₂ = 2-8p

x₁·x₂ = 15p²-2p-6

Ezért

x₁²+x₂² = (2-8p)² - 2·(15p²-2p-6)

Ennek kell 24-nek lennie. Ez már sima másodfokú lesz, oldd meg.

2016. febr. 22. 19:20
 3/7 A kérdező kommentje:
bongolo köszi :) én is a viete formulában gondolkodtam, csak nem voltam benne biztos :)
2016. febr. 22. 19:22
 4/7 anonim ***** válasza:
Odaírtam,hogy nem biztos....
2016. febr. 22. 19:22
 5/7 pogi97 válasza:
Szerintem ezt a Viéte-formulákkal kell megcsinálni. Annyi a lényeg, hogy van egy másodfokú egyenlet ax^2+bx+c, ennek gyökei x1 és x2, és teljesül ezekre, hogy x1+x2=-b/a, valamint x1*x2=c/a. x1^2+x2^2-et úgy kapod, hogy az összegük négyzetéből kivonod 2szer a szorzatukat, a viéte-formulákat alkalmazva innentől már csak egy sima másodfokú egyenlet lesz az egész:b^2/a^2-2*c/a=24. Ebben az esetben a=1 b=8p-2 c=15p^2-2p-6. Remélem érthetően írtam le :D
2016. febr. 22. 19:27
 6/7 pogi97 válasza:
Látom amíg írtam megelőztek :P
2016. febr. 22. 19:27
 7/7 anonim ***** válasza:

Ennyi jó válasz után még egy mmegoldás:

[link]

2016. febr. 22. 19:51