Hogyan kell megoldani? (matek)


1. Piroska lelkesen készülődött a húsvéti ünnepekre, hímes tojásokat festett. Hány hímes tojást tett abba a kosárkába, melynek tartalmát a locsolkodó Andris, Béla és Csongor között úgy osztotta szét, hogy Andris kapta a tojások felét, meg egy fél tojást, Béla a maradék felét meg egy fél tojást, Csongor az így megmaradtak felét, és egy fél tojást, és még négy tojás maradt is a kosárkában úgy, hogy az osztozkodásnál nem kellett a tojásokat széttörni?


2. A baromfiudvarban kiscsirkék és nyuszik szaladgálnak. Összesen 135 fejük és 294 lábuk van. Hány kiscsirke és hány nyuszi van az udvarban?


3. Másfél tyúk másfél nap alatt másfél tojást tojik. Három tyúk három nap alatt hány tojást tojik?(Ennél 6 jött ki megoldásnak,ez jó?)


Előre is köszönöm a segítséget!


2010. márc. 31. 16:38
 1/6 anonim ***** válasza:

Összes tojás: x

Andris a tojások felét és még egy felet: x/2+0,5

Béla a maradék felét, meg egy felet:

A maradék: x-(x/2+0,5)=x/2-0,5, ennek a fele: x/4-0,25

Tehát Béla összesen: x/4-0,25+0,5=x/4+0,25

Csongor az összes maradék felét és még egy felet:

A maradék: x-(x/2+0,5)-(x/4+0,25)=x-x/2-0,5-x/4-0,25=x/4-0,75, ennek a fele: x/8-0,375

Tehát Csongor összesen: x/8-0,375+0,5=x/8+0,125

És még maradt négy.

Tehát ezek összessége adja ki az x-et:

x/2+0,5 + x/4+0,25 + x/8+0,125 + 4 = x /szorozzuk 8-cal

4x+4 + 2x+2 + x+1 + 32 = 8x

7x+39=8x /-7x

x=39.


Ell:

Andris: 39/2+0,5=20

Béla: (39-20)/2+0,5=10

Csongor: (39-20-10)/2+0,5=5

Össz: 35

Volt: 39

Kosárban: 4 db //

Andris 20, Béla 10, Csongor 5 tojást kapott. Összesen 39 tojás volt.

2010. márc. 31. 17:03
 2/6 anonim ***** válasza:

Az elsőt sajnos nem tudom.

A másodikra nekem az jött ki, hogy 12 db nyuszi (48 láb) van,és 135 db kiscsirke (246 láb).

A harmadik megoldás meg 3 lesz,mert minden duplázódik.

2010. márc. 31. 17:05
 3/6 anonim ***** válasza:

Van x db nyúl és y darab csirke.

Nyulanként és csirkénként egy fejet tételezünk fel, tehát:

x+y=135

Nyulanként négy lábat és csirkénként két lábat tételezünk fel, tehát 4x+2y=294

Van egy egyenletrendszerünk:

x + y = 135

4x + 2y = 294

--------------

Az elsőből fejezzük ki x-et: x=135-y

A másodikba helyettesítsünk be:

4x+2y=294 > 4(135-y)+2y=294

540-4y+2y=294 /+2y, -294

246=2y

y=123

Az első egyenletből kifejezhető x:

x+y=135

y+123=135

y=12


Ell:

Ha van 123 csirkénk és 12 nyulunk akkor összesen 123*2 + 12*4 láb van. Azaz: 246+48=294 lábunk van. Ennyinek is kellett lennie. //

Az udvarban összesen 123 csirke és 12 nyuszi található. //

2010. márc. 31. 17:10
 4/6 anonim ***** válasza:

Másfél tyúk másfél nap alatt másfél tojást tojik. Három tyúk három nap alatt hány tojást tojik?(Ennél 6 jött ki megoldásnak,ez jó?)

Ha másfél tyúk másfél nap alatt másfél tojást tojik, akkor másfél tyúk egy nap alatt egy tojást. Vagyis egy tyúk egy nap alatt 1/1,5-lel, vagyis 2/3 tojást.

Ha egy tyúk egy nap alatt 2/3 tojást tojik, akkor három tyúk három nap alatt 9-szer ennyit, azaz 9*2/3=6.


Három tyúk három nap alatt összesen hat tojást fog tojni. //


Az előttem szóló azt mondta, hogy "minden duplázódik", pont ebből kifolyólag nem duplázni, hanem négyszerezni kell az értéket. Mert a tyúkok száma is dupla, a napok száma is dupla, tehát 2^2-szer több az "esemény".

2010. márc. 31. 17:12
 5/6 anonim ***** válasza:
Bocsi, igen elírtam a kiscsirkéket.
2010. márc. 31. 17:29
 6/6 anonim válasza:

3-as feladatra egyik sem jó megoldás.


1,5 tyúk 1,5 nap alatt=1,5 tojás

3 tyúk 1,5 nap alatt=3 tojás

6 tyúk 1,5 nap alatt=6 tojás

6 tyúk 3 nap alatt=12 tojás

6 tyúk 6 nap alatt=24 tojás

2022. máj. 2. 18:17