Tételezzük fel, hogy van 10 gramm kálciumunk.(1 mol kálcium 40 gramm) (1mol oxigén 16 gramm) Ez a 10 gramm kálcium oxidálodik, azaz CaO lesz belőle. A kérdés már csak az, hogy ez az ¼ mol kálciumunk ¼ mol oxigénnel is egyesül, vagy egy ehész mol oxigénnel?

2016. febr. 21. 16:34
 1/7 anonim ***** válasza:

Felírod a reakcióegyenletet:2Ca+O2--2CaO

-innen leolvashatod,hogy 2 mol Ca 1 mol O2-vel reagál,tehát 2*40g Ca.....16g O2

10g Ca.......xg O2

x=2g(1/4mol Ca 2g O2-vel reagál)

-továbbá kiszámíthatod,hogy ez a 2g O2 hányad része egy molnak:16g O2......1mol

2g O2.......Xmol

x=2/18=1/9

Remélem jók a számítások :)

2016. febr. 21. 17:05
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Először is nem atomos O, hanem O2 molekulák vesznek részt a reakcióban, ezért az egyenlet így fog kinézni:

2 CaO + O2 = 2CaO

0,25 mol Ca pontosan 0,125 mol O2-vel fog reagálni!


(De ha csak az a kérdés mondjuk, hogy milyen arányban van meg a két elem a vegyületben, akkor 1:1 arányban vannak, és akkor már igaz, hogy 0,25 mol Ca esetén 0,25 mol O atom lesz a vegyületben.)

2016. febr. 21. 17:09
 3/7 anonim ***** válasza:
1-es, szerintem nem jó a számításod, mert bár a reakcióegyenletben O2-vel, a tömegeknél már csak atomos O-val számoltál (nem 16, hanem 32 grammból kell kiindulni)
2016. febr. 21. 17:11
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Igen,igazad van,kijavítom:

2*40g Ca.....32g Oc

10g Ca....xg O2

x=4g


32g O2....1mol

4g....Xmol

x=1/12

Én legalábbis így oldanám...

2016. febr. 21. 17:16
 5/7 anonim ***** válasza:
Amúgy ha jól értettem,a kérdés nem a vegyületet alkotó elemek arányát kérdezi,hanem,hogy milyen arányban reagálnak egymással.
2016. febr. 21. 17:18
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

megint 2-3-as vagyok: igy "jobb", de ha

32 g 1 mol, akkor

4 g az 1/8-ad mol, mert (4*8=32), és az ugyanaz a 0.125 mol, ami nekem is kijött:))

2016. febr. 21. 17:54
 7/7 A kérdező kommentje:
Nagyon széoen köszönöm mindenkinek, én sztem megértettem. :)
2016. febr. 21. 22:28