Egy háromszög kerültete a hozzá hasonló háromszög kerületének 11/13-a. Két megfelelő oldal különbsége 1m. Határozzuk meg a 2 háromszög fent említett megfelelő oldalainak hosszát.


Ennek hogy kezdjek neki? K'/K = lambda. (11/13)/K = Lambda. Eddig jutottam. HOgyan lesz ebből a és a' oldalnak a hossza meg?


2016. febr. 14. 13:47
 1/3 anonim ***** válasza:
6,5méter
2016. febr. 14. 13:59
 2/3 anonim ***** válasza:

Két megfelelő oldal? Ez mit jelenthet? Ha mindkét háromszög ugyanazon oldalát, akkor szerintem ez lesz a megoldás:

Mivel a kerületeik aránya 11/13, ezért a két háromszög hasonló oldalai között is ez az arány lesz. Ebből felírhatók a következő egyenletek: K=11/13*K', a=11/13*a', a=a'+1m. (Én úgy vettem, hogy a K' kerületű háromszög a nagyobb.) Az utolsó kettőből megkapod azt, hogy -(2/13)a'=1m vagyis a'=-6,5m. Feladat szempontjából nem számít, hogy mínusz (max. dolgozatnál nem kapsz rá pontot, lehet van olyan megoldás is, amivel nem mínuszra jön ki). Ebből kijön az "a" is: a=a'*11/13 vagyis a=-5,5m, ezzel igazolva is lett, hogy 1 méter különbség van a két oldal között.

2016. febr. 14. 14:17
 3/3 anonim ***** válasza:
Hopp, megvan a hiba, nem a=a'+1m, hanem a'=a+1m, így már nem jön ki mínusz eredmény. A többi jó.
2016. febr. 14. 14:20