Elmagyaráznátok az alábbi fizika feladatod?


Egy 2m magas kosárlabdázó a plánktól 10m-ről 45 fokos szög alatt dobja a labdát a 3,05 magasban levő kosár felé.Mekkora kell legyen a labda kezdősebessége,hogy a kosárba találjon a palánk érintése nélkül?

Megköszönöm válaszaitokat!



2016. febr. 13. 21:41
 1/4 anonim ***** válasza:

x=v0*t*cos(45)

y=v0*t*sin(45)-(g/2)t^2


Én így csinálnám: Origónak a kosaras fejének a tetőppontját veszem, (ami meg van adva 2 m magasan van) tehát itt y = 0 és x = 0.

Nekünk a célpontak a koordinátái fontosak, mert ha az meg van, akkor egy egyszerű kétismeretlenes egyenletrendszerrel megoldható a feladat.

De mennyi?

Azt írja a feladat h a kosarastól 10 m - re van a palánk, ezért az x koordináta x=10.

Azt is írja a feladat, hogy 3.05 magas a palánk. Az persze y nem 3.05 , mert én a kosaras magaságából vonatkoztatok. Így y = 3.05-2 = 1.05


Behelyettesítem a fenti képletbe amiket tudunk:

10 = v0*t*cos(45)

1.05 = v0*t*sin(45)-5t^2 (itt most a g=10 m/s^2)


v0-t kell kiszámolni.

Ezt nem oldom meg, innen már csak számolás.

2016. febr. 14. 03:03
 2/4 A kérdező kommentje:
Értem amit mondassz,mégis kicsit elakadtam az egyik képletnél:x irányba ugye egyelnetes mozgás van,tehát x=v*t viszont v=v0*cos45..behelyettesitve x=v0*cos45*t,a másik képletbe viszont nem értem,hogyan ékelted be sin45-öt?Elmagyaráznád?köszi :)
2016. febr. 14. 12:29
 3/4 anonim ***** válasza:

[link]


...és itt a Wikipedia is. Innen elevenítettem fel a dolgokat. :)

[link]

2016. febr. 14. 23:26
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm,rájöttem a lényegre :)
2016. febr. 15. 13:44