Három fiú úgy döntött, hogy 500 m távolságon méri össze futó tudását. A mérések szerint a leggyorsabb 7 m-rel előzte meg a középsőt, a második pedig célba érkezéskor 8 m-rel az utolsót. Mennyivel maradt le harmadik az elsőtől az 500 m távolságon? (tegyük fel, hogy a versenyzők egyenletes sebességgel haladnak. )2016. febr. 13. 16:09
1/2 bongolo válasza:
A leggyorsabb sebessége v, a másodiké w, a harmadiké z.
A leggyorsabb t idő alatt ért be a célba: v·t = 500
A második 7 m-rel lemaradt: w·t = 500 - 7
Az a kérdés, hogy ekkor hol volt a harmadik: z·t = 500 - x (x a kérdés)
Számoljuk ki, hogy a második mikor ér be?
w·t₂ = 500
Tudjuk fentről, hogy w = (500-7)/t
t₂ = 500 / ((500-7)/t) = t · 500 / 493
A harmadik ekkor 8 m-re volt:
z·t₂ = 500 - 8
z· t · 500 / 493 = 492
z·t = 492·493/500
Ez az 500 - x; ebbl az x már kijön:
500 - x = 492·493/500
stb.
2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2016. febr. 14. 17:28