Segítenél ennek a matekfeladatnak a megoldásában? Nem csak a megoldás, hanem a megoldás menete is érdekelne. Köszönöm.

Három fiú úgy döntött, hogy 500 m távolságon méri össze futó tudását. A mérések szerint a leggyorsabb 7 m-rel előzte meg a középsőt, a második pedig célba érkezéskor 8 m-rel az utolsót. Mennyivel maradt le harmadik az elsőtől az 500 m távolságon? (tegyük fel, hogy a versenyzők egyenletes sebességgel haladnak. )

2016. febr. 13. 16:09
 1/2 bongolo ***** válasza:
100%

A leggyorsabb sebessége v, a másodiké w, a harmadiké z.

A leggyorsabb t idő alatt ért be a célba: v·t = 500

A második 7 m-rel lemaradt: w·t = 500 - 7

Az a kérdés, hogy ekkor hol volt a harmadik: z·t = 500 - x     (x a kérdés)


Számoljuk ki, hogy a második mikor ér be?

w·t₂ = 500

Tudjuk fentről, hogy w = (500-7)/t

t₂ = 500 / ((500-7)/t) = t · 500 / 493

A harmadik ekkor 8 m-re volt:

z·t₂ = 500 - 8

z· t · 500 / 493 = 492

z·t = 492·493/500

Ez az 500 - x; ebbl az x már kijön:

500 - x = 492·493/500

stb.

2016. febr. 13. 22:20
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2016. febr. 14. 17:28