Dolan kérdése:

Mi az alábbi matematikai feladvány megoldása, illetve megoldás menete? (lent)


Egy mértani sorozat első három elemének összege 168, ugyanezen elemek négyzetösszege 17472. Határozzuk meg a sorozatot!


Előre is köszönöm az esetleges válaszokat!



2015. szept. 14. 17:37
 1/6 anonim ***** válasza:
0%
Tipikus képletbehelyettesítés. Fv.-táblában keresd.
2015. szept. 14. 17:51
 2/6 anonim ***** válasza:

a1 = 8 ; q = 4

Szerintem ki volt kötve, hogy egész számos feladat.

Addig jutottam, hogy 2 * a1 * q = 64, és ebből jön ki.

2015. szept. 14. 18:29
 3/6 anonim ***** válasza:
(Vagy lehet fordított sorrendben is: a1 = 128 ; q = 1/4)
2015. szept. 14. 18:34
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm, a megoldásodat! Esetleg ha le tudnád írni a gondolatmeneted, nagyon hálás lennék!
2015. szept. 14. 19:06
 5/6 anonim ***** válasza:

nem kell az egész számos kitétel;

itt a középső elemmel kell felírni, és némi trükkel megoldani:


(1) b/q+b+bq=168

(2) (b/q)^2+b^2+(bq)^2=17472


az 1-es egyenletet átrendezzük és négyzetre emeljük

(hamis gyök lehetősége fennáll!)


(b/q+bq)^2=(168-b)^2

(b/q)^2+2b^2+(bq)^2=28224-336b+b^2


a (2) egyenletből:

(b/q)^2+2b^2+(bq)^2=17472+b^2


emiatt:

17472+b^2=28224-336b+b^2


ebből pedig: b=32


visszahelyettesítve (1)-be:


32/q+32+32q=168


ez egy másodfokú egyenlet lesz:


32q^2-136q+32=0


ennek megoldásai: 4 és 1/4


innen felírhatóak az elemek

2015. szept. 14. 19:16
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítségedet!
2015. szept. 14. 19:20