Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Szerintetek mi a megoldás?

Tóth Péter Tamás kérdése:

Szerintetek mi a megoldás?

Figyelt kérdés

Albert és Bernard nem sokkal ezelőtt ismerkedtek meg Cheryllel, és arra kíváncsiak, hogy a lány mikor ünnepli a születésnapját. A lány nem árulja el, csak tíz lehetséges dátumot mond. Ezek a következők:

május 15, május 16, május 19

június 17, június 18

július 14, július 16

augusztus 14, augusztus 15 és augusztus 17

A lány még azt is megtette, hogy az egyik fiúnak elárulta a hónapot, a másiknak a napot. Ezek után Albert azzal állt elő, hogy „Nem tudom, mikor van Cheryl születésnapja, csak ezt tudom, hogy Bernard sem tudja.” Erre Bernard: „Először én sem tudtam, de már tudom.”

Végül Albert válasza: „Akkor most már én is tudom.”

A kérdés: mikor van Cheryl születésnapja?



2015. ápr. 14. 17:57
 1/2 savanyújóska ***** válasza:
100%

Szégyen nem szégyen rákerestem angolul, íme az eredmény:


Feltételezzük, hogy Albert kapta a hónapot, és Bernard a napot. (Ez némi utánagondolással logikus döntés.) Mivel Albert BIZTOSAN tudja, hogy Bernard nem tudja, ezért olyan hónapnak kell lennie, ahol minden szám ismétlődik legalább még egyszer egy másik hónapban. Ilyen hónap kettő van, július és augusztus. (A másik két hónap a 18 és a 19 miatt kiesik.)


Tehát tudjuk, hogy Cheryl vagy júliusban, vagy augusztusban született. Most jön Bernard része. Az, hogy elsőre nem tudta, ez nem meglepő, ezt Albert alapján is tudtuk. Viszont most már csak akkor tudhatja, ha egy olyan dátumot kapott, amelyről perdöntő fontosságú, hogy júliusban VAGY augusztusban van. (Hiszen amire mi rájöttünk Albert mondatából, arra rájöhetett ő is.) Ilyen dátum 3 van, 07.16., 08.15. és 08.17.. (14-e kiesik, hiszen akkor nem tudná eldönteni a hónapot, mivel Albert mondatából ez nem derül ki.)


Tehát Bernard már tudja a megoldást, mi viszont még nem. (De közel járunk!) A kulcs Albert válasza, hogy most már ő is tudja. Ez azt jelenti, hogy Bernard válasza alapján ő a hónap ismeretében már biztosan tudta a választ. Azonban nekünk 3 lehetséges válaszunk van: július 16., augusztus 15., augusztus 17.


Amennyiben Bernard mondata után Albertnek is ez a 3 lehetőség állt a rendelkezésére, csakis akkor tudhatta biztosan a megoldást, ha a hónap július, hiszen augusztusi dátum 2 is szerepel. (Megint feltételezve, hogy Bernard mondata után elvégzi ugyanazokat a következtetéseket, mint mi.) Tehát Cheryl születsénapja júliusban van, éspedig 16-án.


TL;DR - Cheryl július 16-án született.

2015. ápr. 14. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Kösz. Mensa tag is lehetnék már, ha betöltöttem volna a 17. életévemet. Bár a matek nem az erősségem.
2015. ápr. 15. 08:57

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!