Valaki, aki nagyon jól tudja a fizikát, segítene? Ezeket a feladatokat kéne megoldanom, de nem értem őket. A megoldás menete is kellene.
1.
Egy befőttesüveget melegen, légmentesen zárunk le kör alakú, 8 cm átmérőjű fedéllel. Ekkor a bezárt levegő hőmérséklete 80 Co . A légnyomás állandó értéke 101 kPa. Mekkora erővel nyomódik rá a fedél az üvegre, ha a befőttesüveg kihűl, és a belső hőmérséklet 20 Co -ra csökken le?
2.
Egy függőleges állású, súlytalan dugattyúval ellátott henger alapterülete A = 0,5 dm 2 . A levegőoszlop hossza h = 30 cm. A dugattyúra egy m = 6,24 kg tömegű vashengert helyezünk. Mennyit süllyedt a dugattyú, amikor újra egyensúlyba kerül? A hőmérséklet kezdetben és a végállapotban azonos. A külső légnyomás 100 kPa.
1. A 80 °C-os levegő nyomása megegyezett a külső légnyomáséval. Aztán lehűlt, és a nyomása az egyesített gáztörvény szerint számítandó ki, függvénytáblázat 136. oldal. (Gyakorold, hogy a tanult témátok képletei a függvénytáblázatben merre találhatók, használhatsz könyvjelzőket, bevágásokat, oldalról ráírt jelzéseket.) Az új belső nyomás és a külső légnyomás különbségét keresed.
2. A dugattyú súlytalan, ezért a hengerben levő levegő nyomása egyezik a kinti légnyomással. A dugattyúra egy erőt fejtünk ki, a felülete ismert, ez megnöveli a belső nyomást úgy, hogy az egyensúlyban tartsa a nehezített dugattyút. A t hőmérséklet állandó, a Boyle–Mariotte törvény ezek szerint pont ide van kitalálva. Ha megvan a térfogatcsökkenés, akkor a henger méreteiből megvan a dugattyú elmozdulása.
Ezek után nagyon könnyű a megoldás, de neked kell törni rajta a fejedet, különben sosem tanulod meg.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!