Fizika feledatban segitenétek?


Egy kaszkadőr a 10m széles szakadék fölött gépkocsival akar átröpülni.Ehhez egy vizszintessel alpha=15 fokos szöget bezáró lejtőt használ.Mekkora minimális sebességgel kell induljon,hogy a túlsó parton landoljon?

Előre köszönöm a válaszokat!



2016. febr. 12. 18:43
 1/4 anonim ***** válasza:
Ez tipikus ferdehajítás. Írd fel a pályaegyenletet, abból kijön minden.
2016. febr. 12. 20:12
 2/4 anonim ***** válasza:

Szia!


Nem kell mindig előre megadott képletekkel számolni, de úgy is jó.


Feladat megoldása:


Elsőként írd fel, hogy a megadott paraméterekkel mennyi ideig fog az autó emelkedni, ha tudod, hogy a g=10 m/s^2

(írhatsz ide 9,81 -t is, de azzal nehezebb számolni...)


vy=v*sin(15)

vx=v*cos(15)


te= az emelkedés ideje

vy=g*te

te=v*sin(15)/g vy helyére betettem a v*sin(15)-t:


te=v*sin(15)/10

te=v*sin(15)/10


Ennyit is fog esni az autó, ezért az összes idő (minimális) ennek az időnek a kétszerese lesz.

tössz=2*v*sin(15)/10

tössz=v*sin(15)/5



Azonban tudjuk azt is, hogy az autónak 10m vízszintes utat kell megtennie ugyanennyi idő alatt:

s=v*t képletből:

tössz=10/vx

tössz=10/(v*cos(15))


A két értéknek egyenlőnek kell lennie ezért:


10/(v*cos(15))=v*sin(15)/5

50/(v*cos(15))=v*sin(15)

50=v^2*sin(15)cos(15)

v=gyök(50/(sin(15)*cos(15)))

v=gyök(50/0.25)

v=14.14m/s


Ellenőrzés:


ha vx=v*cos(15) akkor a 10m utat (szakadék szélessége)

tx=10/13.65

tx=0.732s alatt tesz meg.


ennyi idő alatt emelkedik és süllyed az autó, azaz az emelkedésre szánt idő ennek a fele. Számoljuk ki ennek az időnek a felével mekkora függőleges sebességre tenne szert ha g-vel gyorsul (ok, vagy mennyi idő alatt lassulna 0-ra):


v=g*t

v=10*tx/2

v=10*0.732/2


v=3,66m/s


Azonban tudjuk hogy v=14.14m/s valamint vy=v*sin(15)

vy=14.14*0.25881

vy=3.659m/s ami éppen annyi mint a fenti, a megoldás jó lesz.

2016. febr. 13. 14:25
 3/4 A kérdező kommentje:
Fúúú,nagyon köszönom,igazán sokat segitettél,mégegyszer nagyon köszi :)
2016. febr. 13. 18:19
 4/4 anonim ***** válasza:
Nincs mit, remélem jók lesznek a megoldások!
2016. febr. 13. 19:05