Ezezket a fizikai példákat hogyan kell kiszámitani? Elmagyaráznátok és segitenétek benne?


5. A 200 g tömegű billiárdgolyó a 4 N erő hatására 1 m.s-1 sebességre tett szert. Mennyi ideig hatott az erő?


6. Számítsd ki, mekkora fékezőerő szükséges a 800 kg tömegű autó megállításához, ha az autó 25 m.s-1 sebességgel halad 60 m hosszú útszakaszon?


2016. jan. 27. 17:56
 1/2 anonim ***** válasza:

5)

F = m*a

Adott a feladatban az erő és a tömeg, a gyorsulást ki tudod számolni. A gyorsulás pedig definíció szerint dV/dT, vagyis a sebességváltozás és az ehhez szükséges idő hányadosa, ezért kiszámolható az erőhatás időtartama:

a = dV/dT = (v1-v0)/t = (1-0)/t = 1/t

A képletben a 'v1' az a sebesség, amelyre felgyorsult a golyó, a 'v0' pedig a kezdeti sebessége, ami jelen esetben 0.

SI mértékegységre figyelj, tehát a tömeget váltsd át kg-ba!


6)

Ezt nem igazán értem. Nem az a feladat, hogy 60 méter alatt áll meg?

2016. jan. 27. 18:06
 2/2 Minekvan ***** válasza:

5. Erőimpulzus egyenlő a mozgásmennyiséggel.

F*t=m*v t=(0,2*1)/4=0,05s, Ez erő 0,05s-ig tart.

6. Feltéve hogy a kocsi 60m megáll, akkor lassuló mozgást

végezve s=(a*t^2)/2 utat tesz meg, a=v/t lassulás mellett.

először a két egyenletből kiszámoljuk az a lassulást, ami

5,2083m/s^2. A fékezőerő pedig F=m*a 800*5,2083=4166,64N.

2016. jan. 27. 20:13