Hogyan kell kiszámolni ezeket? (sorozatok)


a1=100

a6=d

a2=?

Megoldás (a2-t nem tudom)

a6=100+5d

d=100+5d

-100=4d

d=-25

Kérdés: Miért vettük a d-t ötször?


2.,

a1= ?

d=?

A sorozat két tagja 17 és 14,5 .


3.,

Adott két szám, 3 és 22.

Hogyan kell a 2 szám közé breakni 5 számot úgy,hogy azok egy hét tagú számsorozatot alkossanak?


4., Egy lány eddig 5 csempét rakott le, és mindig 2-vel többet rak le egyszerre, mint előtte. Vett 200 darab csempekövet, de nem tudta befejezni az utolsó sort. Hány sort rakott le és mennyi kellett volna a befejezéshez?



2016. febr. 4. 14:53
 1/9 anonim ***** válasza:

1. Mert a d a differencia, a különbség két elem között.

a1 +d = a2

a2 +d = a3, és így tovább

Ezért a6= a5+d = a4+d+d =...=a1+ 5*d


2. Ennek nincs értelme, a1 nem határozható meg abból, hogy a sorozat VALAMELY két tagja 17 és 14,5. d is csak akkor, ha ezek egymás után következnek (ami nincs leírva), ezesetben d = -2,5


3. 3 és 22 közé akarsz bszúrni 5 számot, 3 lesz a1, utána van még 5 szám, (a2,a3,a4,a5,a6), majd ezután jön a 22, ami a7 lesz.


a1= 3, a7 = 22

a7 = a1 + 6d

22 = 3 + 6d

19 = 6d

3,1666 ~= 19/6 = d


Tehát a számok:

a= 3, 6,166˙, 9,333˙, 12,499˙, 15,666˙, 18,833˙, 22


4.

Első sor: 5 csempe (a1=5)

Második sor: 7 csempe(a2=7)

Első két sorban összesen: 12 csempe

Minden sorban 2-vel több csempét rak le (d=2)


Összesen: 200 csempe, de nem biztos, hogy pont annyi van, ami az utolsó sort kitölti, tehát az utolsó sorra összesen több mint 200 csempét rakna le. (Sn>=200)


Sorozat n. eleméig összeg:

Sn >= n * (a1+an)/2

= n*(a1 + a1+(n-1)*d)/2

= n*(2*a1 + (n-1)*d) / 2

Tehát:

Sn >= n*(2*a1 + (n-1)*d) / 2

Egyenlőtlenség megold, eredmény megkap.

2016. febr. 4. 15:41
 2/9 anonim ***** válasza:

1,

számtani sorozat

képlet: a(n)=a(1)+(n-1)*d (ez szabály)

tehát: a(6)= a(1)+(6-1)*d és a(6)=d ezt megadtad

d = 100+5*d

-4d=100

d=-25


2.

nem lehet meghatározni ennyiből


3.

legyen

a(1)=3

ezután kell 5 szám, akkor a 7. lesz a 22

a(7)=22

tehát

képlet: a(n)=a(1)+(n-1)*d (ez szabály)

a(7)=a(1) + (7-1)*d

22=3+6d

d=19/6


ebből bármely tagokat kiszámolhatod


4.

a(1)=5

d=2

S(n)=200 (ez az első n db összege)

képlet: S(n)=n*(a(1)+a(n))/2 <- szabály

és még képlet: a(n)=a(1)+(n-1)*d (ez szabály)

S(n)=n*(a(1)+a(1)+(n-1)*d)/2

S(n)=n*(2*a(1)+(n-1)*d)/2

200=n*(2*5+(n-1)*2)/2

400=n*(10+(n-1)*2)

400=10n+n(n-1)*2

400=10n+2n^2-2n

0=2n^2 + 8n - 400

másodfokú egyenlet

megoldva:

x1=12,28

x2=-16,28 (ez nem lehet megoldás, mert negatív elem nincs a sorozatnak)

tehát 12 sort bírt kitenni teljesen


"mennyi kellett volna a befejezéshez?"

tehát az első 12 szám összege kell, és ezt kell kivonni 200-ból

S(12)=12*(2*5+11*2)/2

S(12)=192

200-192=8

tehát még 8 db kellett volna neki

2016. febr. 4. 15:42
 3/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm !


a= 3, 6,166˙, 9,333˙, 12,499˙, 15,666˙, 18,833˙, 22


De a számsorozat hogyan alakult így?


a2=3*3,16*1=9,48 nekem, és nem férek bele a 22-be.

2016. febr. 4. 19:31
 4/9 anonim ***** válasza:
SZÁMTANI sorozat, nem mértani. Hozzáadni kell a d-t, nem beszorozni vele.
2016. febr. 4. 20:07
 5/9 A kérdező kommentje:

Köszi!

És a 4-esben honnan jött ez a képlet?

S(n)=n*(a(1)+a(1)+(n-1)*d)/2

2016. febr. 4. 21:36
 6/9 anonim ***** válasza:

Hát ez az amit illene megtanulni, számtani sorozat első n elemének összege.

Sn = n* (a1 + an) /2


Első elem és utolsó elem átlaga, szorozva az elemszámmal. Ez adja meg egy sorozat első n elemének összegét :D

2016. febr. 4. 22:32
 7/9 A kérdező kommentje:
Ja most jöttem rá, hogy behelyettesítetted azt az egyenletet a másikba XDDD Oké XDDD mentek a lájkok XD
2016. febr. 4. 22:47
 8/9 A kérdező kommentje:

És akkor még egy fárasztó kérdés :D

S(12)=12*(2*5+11*2)/2

Ez a képlet honnan jön?

Mert Sn=n*(d*a1+(n-1)*d))/2 -nek tudnám felírni a beírt adatok alapján a képletet,de ilyet meg nem ismerek :D

2016. febr. 4. 22:56
 9/9 anonim ***** válasza:

S(n) = n* (a_1 + a_n)/2

S(12) = 12* (5 + a_12)/2


a_n= a_1 + (n-1)*2

a_12 = 5 + 11*2

s(12) = 12* ( 5 + 5 + 11*2) /2 = 12* (2*5 + 11*2/2


Így :)

2016. febr. 5. 02:12