Mekkora erő hat egy 10cm oldalhosszúságú,kocka alakú vízzel teli edény egyik függőleges oldalának belső felületére?2016. jan. 23. 12:18
1/2 Minekvan válasza:
V=0,1^3=0,001 m=0,001*1000=1kg a víz nyomását az egyik oldalának súlyponti síkjához számoljuk, ami ebben az esetben 0,05m mélyen van a vízfelszíntől.Ebből kiindulva a víz térfogatának csak felével számolunk, ami 0,5kg.
Az oldalra ható erő nagysága F=m*g = 0,5*9,81=4,905N.Azonban a valóságos erővonal támadáspontja ennél lejjebb van a felszíntől, de itt már másodrendű nyomatékkal és a Steiner tétellel számolunk.