Raczszabi kérdése:

Optika! Feladat megoldás, de hogyan?


A feladat úgy szól, hogy egy 30m magas várfaltól 15m-re álló 1,5m magas személy a fal tövében lévő vizesárokban éppen látja a várfal teljes tükörképét. Milyen széles a vizesárok?


Valaki tudna nekem esetleg segíteni a megoldásban? Köszönöm.



#fizika #tükör #optika #r felada #t megoldás
2016. jan. 19. 18:56
 1/2 anonim ***** válasza:

A vizesárok felületén teljes visszaverődés történik.


Felrajzolod, a 30 egységnyi falat, és a másfél egységnyi magas embert köztük egy 15 egységnyi hellyel,

Kiválasztasz egy pontot összekötöd a 1,5 egységnyi és a 30 egységnyi vonal tetejével.


Mivel a beeső szög ugyanakkora mint a törési ezért igaz az alábbi összefüggés a szögre nézve (tangensből vezetve)


30/(15-x) = 1,5/x


átszorzások után kapod, hogy x = 45/63, így az árok szélessége 15-(45/63) ~ 14,23



*(Az eredmény akkor felel meg pontosan a valóságnak, ha a várfal és a személy merőlegesen áll a talajhoz képest, mivel derékszögekből számoltunk)

2016. jan. 19. 22:31
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm a gyors választ. Utólag nem is volt ez olyan nehéz, de még is fejtörést okozott.
2016. jan. 20. 23:52