Valaki segit legyszi megoldani ezt a matekfeladatot!?

Egy tort nevezoje 5-tel kisebb mint a szamlaloja, ha a torthoz hozzaadjuk a reciprokat 9/7 -et kapunk. Mennyi az eredeti szam?

2016. jan. 18. 17:11
 1/2 anonim ***** válasza:

(x / x - 5) + ( x - 5 / x) = 9/7


Így már egy sima egyenlet


A / a törtjel akar lenni

2016. jan. 18. 17:40
 2/2 anonim ***** válasza:

Van egy kicsit könnyebben átlátható megoldás is.


Legyen a tört z, ekkor ennek a reciproka 1/z, összegük 9/7:


z + 1/z = 9/7


7z^2 + 7 = 9z


7z^2-9z+7=0, ennek nincs megoldása.


Nem meglepő, hogy nincs, mivel tudjuk, hogy egy pozitív szám és annak reciprokának összege legalább 2 (1+1 esetén 2, egyébként több), negatív szám esetén legfeljebb -2 ( (-1)+(-1) esetén -2, egyébként kevesebb), ezt középiskolás módszerekkel könnyen be lehet látni.


Ha viszont z lehet komplex is, akkor az egyenlet megoldásai:


z1=(9+i*gyök(115))/14 és z2=(9-i*gyök(115))/14


Tudjuk, hogy z olyan alakú, ahol a nevező 5-tel kisebb, mint a számláló, tehát ezeket az egyenleteket még meg kell oldanunk:


(x+5)/x=(9+i*gyök(115))/14 és


(x+5)/x=(9-i*gyök(115))/14, ekkor x-re megkapjuk a tört nevezőjét, így egyértelműen meghatározhatóak a keresett törtek.


Még azt tudom elképzelni, hogyha ez egy értelmes feladat akar lenni, hogy nem 9/7 az összegük, hanem 9/4.

2016. jan. 18. 18:19