Hogyan lehet kiszámolni a következő számok 10-es alapú logaritmusát?

1 000 000; 0,001; √1000; 3√100; 5√1000

2016. jan. 13. 21:22
 1/3 anonim ***** válasza:

Úgy, hogy átírod őket 10-es alapú hatvánnyá:


1.000.000=10^6, tehát lg(10^6)=6

0,001=10^(-3), erre lg(10^(-3))=-3

√1000=√(10^3), ezt át tudjuk írni a gyökvonás azonosságai alapján így: 10^(3/2), ennek a 10-es alapú logaritmusa: lg(10^(3/2))=3/2


A másik kettőt ilyen pontosan nem tudjuk megadni, csak formálisan, a logaritmus azonosságait felhasználva:


lg(3*√100)=lg(3)+lg(√100)=lg(3)+1

lg(5*√1000)=lg(5)+lg(√1000)=lg(5)+3/2.

2016. jan. 13. 22:02
 2/3 anonim ***** válasza:

Vagy ha az köbgyök és 5. gyök akar lenni, akkor szintén a gyökvonás azonosságaiból


köbgyök(100)=köbgyök(10^2)=10^(2/3), ennek a 10-es alapú logaritmusa 2/3.

5.gyök(1000)=5.gyök(10^3)=10^(3/5), 10-es alapú logaritmusa 3/5.

2016. jan. 13. 22:04
 3/3 A kérdező kommentje:
Igen, az utolsó 2 köbgyök és 5. gyök akart lenni, köszi szépen :)
2016. jan. 13. 22:18