Hogyan kell szinuszfüggvénynél a max/min helyet és a monotonitást kiszámolni?

Nagyon gyenge vagyok matekból és holnap ebből írunk dolgozatot. Minden segítséget hálásan köszönök.

2016. jan. 7. 20:00
 1/3 anonim ***** válasza:

Úgy, hogy felrajzolod, és látod.


maximum: x=pí/2+k*2pí-nél (k tetszőleges egész), értéke: 1

minimum: x=-pí/2+k*2pí-nél (k tetszőleges egész), értéke: -1


Veszünk 2 minimumhelyet, és a kettő közé eső maximumhelyet, például:


min1=-pí/2

max=pí/2


min2-t, a fenti minimumképletből fogjuk megkapni; min1-et úgy kaptuk, hogy k=0, ez után van max, így most k=1 esetén kapjuk min2-t: -pí/2+2pí=3pí/2


min1 és max között szigorúan monoton nő a függvény, tehát ha


-pí/2<x<pí/2, de mivel a függvény 2pí szerint periodikus, ezért ide is ide kell írni k*2pí-t:


-pí/2+k*2pí<x<pí/2+k*2pí


Szigorúan monoton csökken max és min2 között, de a periodicitás miatt:


pí/2+k*2pí<x<3pí/2+k*2pí

2016. jan. 7. 20:15
 2/3 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm. Esetleg ezt a számolást nekem a

g(x)=sin(x+ π/2) példán is tudnád szemléltetni, hogy egy konkrét dolgozatpéldán is lássam a számolást?

2016. jan. 7. 20:44
 3/3 anonim ***** válasza:
Ez a sin(x) pí/2-vel való eltoltja, balra toltuk el, tehát a fentiekből mindenhonnan le kell vonni pí/2-t (a k*2pí-ből nem kell).
2016. jan. 7. 22:16