Kotolics András kérdése:

Hogy lehet fejben-egyszerűen (algoritmus-szerűen) a 10és20 közötti számok négyzetét kiszámolni,2-3 perc alatt?

2016. jan. 10. 20:40
 1/4 anonim ***** válasza:

Egy jó technika az (a+b)(a-b) nevezetes azonosság használata.


Pl 19^2 helyett azt írod, hogy (19+1)(19-1)=19^2-1^2

A 19^2 művelet helyett meg egyszerűbb 20*18-at számolni és kivonni belőle 1-et.

2016. jan. 10. 21:16
 2/4 anonim ***** válasza:
Nem kivonni kell belőle 1-et, hanem hozzáadni, mivel ezzel a módszerrel a négyzetszámnál 1-gyel kisebb számot kapsz.
2016. jan. 10. 21:26
 3/4 anonim ***** válasza:
Teljesen jogos. Mostantól senki ne higgyen nekem, ha kivonni vagy összeadni akarok :D
2016. jan. 10. 21:34
 4/4 bongolo ***** válasza:

Kiindulsz 10-ből, négyzete 100.


Aztán tudjuk, hogy:

(n+1)² = n² + 2n + 1

vagyis úgy kapjuk a rákövetkező negyzetszámot, hogy az előzőhöz hozzáadjuk a 2n+1-et, ami 21-től kezdve (amikor n=10 volt) az egymást követő páratlan számok.


Tehát

10² = 100

11² = 100+21 = 121

12² = 121+23 = 144

13² = 144+25 = 169

14² = 169+27 = 196

15² = 196+29 = és így tovább.

2016. jan. 11. 15:25