Segítség kéne a házi feladatban. (Fizika 9. osztály)?


Egy 60 kg tömegű ember a párizsi Eiffel-torony kilátójának 2. emeletéről belép a liftbe,és rááll egy rugós mérlegre.A lift induláskor azt látja,hogy a mérleg 5s-ig 480N erőt mutat,azután 12,5 s-ig 600N erőt,majd 5s-ig 720N erőt. Ekkor a lift megáll,az utas kilép belőle.


a, Az Eiffel-torony földszintjére vagy 3. emeletére érkezett-e a látogató,ha a földszint és a 2. emelet szintkülönbsége egyenlő a 2. és a 3. emelet szintkülönbségével?


b,Milyen magasan van az Eiffel-torony 3. emelete?



2016. jan. 9. 20:39
 1/3 bongolo ***** válasza:

Az ember súlya az álló liftben 600N. Ha a mérleg kevesebbet mutat, az azt jelenti, hogy lefelé gyorsul a lift. (Ha a lift zuhanna, akkor semmit nem mutatna a mérleg (szóval 0N-t mutatna): az a súlytalanság.)


t₁ = 5 másodpercig 120N-nal kevesebbet mutatott a mérleg, az az F=m·a miatt azt jelenti, hogy 120 N = 60 kg · a, vagyis a=2 m/s² gyorsulással indult el a lift lefelé. 5 sec alatt s₁ = 1/2·a·t₁² = 25 métert ment lefelé.


Utána t₂ = 12,5 másodpercig a normál súlyát mutatta az embernek, ez azt jelenti, hogy nincs gyorsulás, állandó sebességgel ment tovább a lift. A sebessége v=a·t₁ = 10 m/s, a megtett út s₂=v·t₂ = 125 m


Aztán t₃=5 sec-ig nagyobb az erő, vagyis relatívan felfelé gyorsult a lift (valójában úgy érezzük, hogy megállásig lassult). 120N-nal nagyobb súlyt mutat a mérleg, 120 N = m·a₃, amiből a₃ = 2 m/s² a gyorsulás felfelé, ami negatív előjelet jelent. Az eközben megtett út lefelé (most a kezdősebesség nem nulla): s₃ = v·t₃ - 1/2·a₃·t₃²

s₃ = 10 m/s·5s - 1/2·2m/s²·5²s²

s₃ = 25 m


Mivel végig lefelé ment a lift, ezért a földszintre érkezett a látogató.

Az összes megtett út 25+125+25 m = 175 m, ilyen magasan van tehát a 2. emelet.

A 3. emelet a kérdés, azt már rád bízom.

2016. jan. 10. 00:16
 2/3 anonim ***** válasza:

az erőkből gyorsulást lehet számolni, majd a gyorsulás közben eltelt időből megtett távolságot, és ahogy kinéz v0-okat is kell számolni

F=mg

s=v0*t + a/2 *t^2


a többi csak szövegértés

2016. jan. 10. 00:19
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen !! :)
2016. jan. 10. 11:35