Vidámparki óriáskerék sugara R = 20 m és 5 fordulatit tesz meg percenként. A kereket 9 s alatt egyenletesen lefékezik. A fé- kezés elkezdése után kb. hány másodperccel lesz a tangenciális és a centripetális gyorsulás egyenlő nagyságú?

Kis segítség kellene az alábbi feladattal. köszönöm előre is.

2016. jan. 9. 18:44
 1/1 bongolo ***** válasza:

Egy fordulat az 2π radián, ezért egy perc alatt 10π szöget fordul, ω = 10π/60s

A kerületi sebessége v = r·ω = 20π/6 m/s

Ha t=9s alatt fékeződik le, akkor a lassulás a = v/t = 20π/54 m/s². Ez a tangenciális gyorsulás, végig állandó.

A szögsebesség folyamatosan csökken, ω(t) = (1 - t/9)·ω₀

A pillanatnyi centripetális gyorsulás a_cp(t) = ω(t)²·r


A folytatás már csak matek.

2016. jan. 10. 00:37