A Föld Nap körüli pályájának átlagos sugara 1,5*10^8 km, pálya menti sebessége 30 km/s. A Föld mozgását tekintsük körmozgásnak! a; Mekkora utat fut be a Föld egy nap alatt? b; Mekkora a Föld centripetális gyorsulása a Nap körüli pályán haladva?

2015. nov. 22. 17:11
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

• a.)

1 nap = 24 óra

1 óra = 60 perc → 1 nap = 24*60 = 1440 perc

1 perc = 60 másodperc → 1 nap = 60*1440 = 86400 másodperc.

Az 1 nap alatt megtett út: 30 km/s * 86400 s = 2592000 km = 2,592 * 10^6 km.


V á l a s z :

A Föld egy nap alatt 2,592 * 10^6 km utat fut be.


• b)

A centripetális gyorsulás (a):

a = v² / r = 30² / (1,5*10^8) = 900 / (1,5*10^8) = 6 * 10^(-6) km/s² = 6 mm/s².


V á l a s z :

a Föld centripetális gyorsulása, a Nap körüli pályán haladva, 6 mm/s².

2015. nov. 24. 11:40