Fizika tangenciális és centripetális gyorsulás feladat?


Egy test nyugalomból indul, kezdetben At=2m/s2 tanganciális gyorsulással rendelkezik, egy olyan vízszintes körpályán, melynek sugara 20 méter.

Hany masodperc múlva lesz a gyorsulása kétszer ekkora és mekkora szögben kifejezve az elmozdulás?

Konrkét végeredmény is érdekelne, hogy újra tudjam csinálni. Köszönöm, aki veszi a fáradtságot, sokat jelentene.


2015. okt. 12. 16:25
 1/1 anonim ***** válasza:

Szia!


Nem teljesen értem a kérdést, de ha jól gondolom akkor a kérdés az, hogy mennyi idő múlva lesz a centripetális gyorsulása 2x akkora mint a tangenciális. Azaz Ac=2At


Innentől a gyorsulásokat kisbetűkkel írom. Ha ez a feladat akkor:


R=20m

at=2m/s^2 feladat szerint

ac=2at

ac=4m/s^2

t=? ha v0=0


ac=v^2/R ahol v a pálya menti sebesség!!! Ez fontos lesz, mert ekkor beírhatod hogy v=at*t, ahol at adott, t-t meg keressük.... :-)


ac=(at*t)^2/R

4=(2*t)^2/20

8=4t^2/20

160=4t^2

40=t^2

t=6.32s


Ok, ha tudjuk az időt, akkor kiszámolhatjuk, hogy mekkora utat tett meg, mert ismerjük a tangenciális gyorsulását!!


s=v0*t+at*t^2/2 v0 a feladat szerint 0, at a feladat szerint 2m/s^


s=2*6.32^2/2

s=40m


Szögben ez mekkora?


A kör kerülete:


K=2*R*pi

K=40*pi

K=125,6m


Osszuk el a megtett utat (s)-t a kör kerületével, majd szorozzuk meg 360-al.


alfa=360*40/125,6

alfa=114,6 fok


ugyanez radiánban: 2pi (rad)=360(fok), azaz 1 fok=2pi/360

alfa=2 (radián)


Szerintem így ok lesz.

2015. okt. 13. 18:29