Négy db dobókockás dobás közül kiválasztjuk a legkisebbet. Ennek hogyan tudom meghatározni az átlagos értékét?2015. okt. 13. 10:16
1/4 anonim válasza:
Legkevesebb 4-et dobhatsz, ennek az átlaga 4/4=1. Már ha nem értettem félre a kérdést.
2/4 A kérdező kommentje:
Rosszul ertetted. A lenyeg, hogy dobok negyet es kivalasztom a legkisebbet (pl dobok 6;4;4;2 es ebbol a kettest valasztom ki). Ha ezt megcsinalom nagyon sokszor (vegtelenszer), akkor a kivalasztott legkisebb szamok atlagos ertekere vagyok kivancsi... Amugy koszonom annak, aki atrakta a kerdest ebbe a kategoriaba, mivel nem hazi feladat es az iskolahoz is csak annyi koze van, hogy matematika temaju (amire van kulon kategoria, ahol volt a kerdes).
2015. okt. 14. 08:07
3/4 tatyesz válasza:
Összes lehetőség: 6^4 = 1296
Ha egyes a legkisebb dobás = Van 1-es = Összes mínusz nincs 1-es: 6^4 - 5^4 = 671
Ha 2-es a legkisebb = Nincs 1-es és van 2-es = Összes olyan, amiben nincs 1-es mínusz nincs 2-es: 5^4 - 4^4 = 369
Ha 3-as a legkisebb: 4^4 - 3^4 = 175
Ha 4-es a legkisebb: 3^4 - 2^4 = 65
Ha 5-ös a legkisebb: 2^4 - 1^4 = 15
Ha 6-os a legkisebb: 1
Az értékék és a valószínűségek:
x1=1, p1=671/1296
x2=2, p2=369/1296
x3=3, p3=175/1296
x4=4, p4=65/1296
x5=5, p5=15/1296
x6=6, p6=1/1296
A várható érték:
M=1·671/1296 + 2·369/1296 + 3·175/1296 + 4·65/1296 + 5·15/1296 + 6·1/1296=2275/1296=1,755
Tehát a legkisebb dobás átlagos értéke 1,755
4/4 A kérdező kommentje:
Koszonom a valaszt es a levezetest is, igy mar ertem!
2015. nov. 4. 07:58