Egy derékszögű háromszög átfogója 12,5 cm, kerülete 30 cm. Mekkorák a befogók?


2) (x*(x-1))/2=595

x^2-x=1190

Mennyi az x?


2016. jan. 4. 18:50
 1/3 anonim ***** válasza:

1. Legyen az egyik befogó x cm, ekkor a másik befogó hossza 30-12,5-x=17,5-x cm hosszú. Ekkor fel tudjuk írni Pitagorasz tételét:


x^2+(17,5-x)^2=12,5^2


x^2+306,25-35x+x^2=156,25


2x^2-35x+150=0


Másodfokú egyenlet megoldóképletével megoldod, ezzel megkapod az egyik befogó hosszát, amivel a másik befogó nagyságát is meg tudod határozni.


A másodiknál tudjuk, hogy x*(x-1) van a bal oldalon, ez már majdnem x^2; ha gyököt vonunk a jobb oldalból, akkor igen közel kerülünk a megoldáshoz;


gyök(1190)=~34,49, nézzük meg, hogy x=34-re vagy 35-re kijön-e, aminek kell; x=34 jó nekünk.


Ha viszont negatív számok is játszhatnak, akkor -34,49 környékét is meg kell néznünk, ekkor x=-34 lesz a megoldás.


Egyébként ez is megoldható megoldóképlettel, de egy kis okoskodással nem szükséges a megoldóképletet használni (ez persze csak akkor használható, hogyha egészek a gyökök).

2016. jan. 4. 19:09
 2/3 anonim ***** válasza:
2) (x*(x-1))/2=595 --> (x+34)(x-35)=0 --> x=-34 vagy x=35
2016. jan. 4. 19:11
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszi szépen:)
2016. jan. 4. 19:21